Füge metszése, avagy kell-e metszeni a fügét?
Újra és újra felbukkanó kérdés, hogy kell-e metszeni a fügét (Ficus Carica), és ha igen, mikor és hogyan kell elvégezni a fügefa vagy fügebokor metszését. Ha beírjuk a keresőbe, akkor rengeteg találat zúdul ránk, és teljesen elveszünk az információkban, főleg, ha bizonytalanok vagy éppen gyakorlatlanok vagyunk a füge nevelését illetően.
A cikkekben sokszor nagyon ellentmondásos információk vannak. Az egyik szerint erős metszést igényel a füge, a másik szerint épp csak kell metszeni. Az egyik szerint télen, a másik szerint tavasszal, de olvastam már olyat is, amelyik a nyári metszést javasolta. Ezért arra gondoltam, írok erről egy összefoglalót, hogy mégis, hogyan és mikor is kell metszeni a fügét, ha egyáltalán kell...
Kell-e metszeni a fügét?
A későbbi évek során már nem kell metszeni a fügét. Ha békén hagyjuk, hogy saját genetikája szerint növekedhessen, meg fogja hálálni. Ahogy telnek az évek, úgy fog egyre lassabban növekedni, és egyre többet teremni. De ha mégis azt látnánk, hogy túlnőtte az általunk gondolt, vagy kezelhető méretet, akkor se kezdjük el mindenhol vagdosni, mert csúnyán megbosszulja ezt a füge a követező évek csökkenő termésmenyiségével. Inkább csináljuk azt, hogy egész ágakat vágunk ki a talajszinten. Így nem többszörös elágazásokra kényszerül a füge, hanem legfeljebb talajszintről, gyökérről fog újabb hajtásokat hozni, amelyekkel felválthatjuk a régebbi, elöregedett, túlnőtt ágakat. Ilyenből viszont egyszerre sose vágjunk vissza túl sokat, mert az sokkot okozhat szegény fügénknek. Legfeljebb a teljes bokor egyharmadát vághatjuk így vissza egy évben, azután hagyjuk visszaerősödni a fügénket. Ha megfogadod ezeket a tanácsokat, akkor a fügéd rendszeresen és nagyon sokat fog teremni.
Mikor kell metszeni a fügét?
Mindenképpen a téli időszak végén, amikor már erős fagyok nem várhatóak, de még az előtt, hogy a növény nedvkeringése beindulna. Nyáron, vegetációs időszakban semmiképp sem javasolt a füge metszése, mert olyankor nagyon erős a keringése, és a vágások felületén tejnedvet fog ereszteni, ami a bőrt irritálhatja, tehát nekünk sem jó, valamint a növényre nézve is káros. Ha nyáron egyszerre sok felületen van friss vágás, akkor a növény rengeteg nedvet veszíthet, ami a fejlődésben visszavetheti, vagy akár kritikus esetben el is pusztulhat. Gondoljuk csak el, ha minket egyszerre 30-40 helyen megvágnak, és igaz, hogy mindegyik sebből, éppen csak folyik a vér, de a sebeink együttesen okozhatnak olyan mennyiségű vérzést, melytől elájulhatunk, vagy akár meg is halhatunk.
Ezért azt tanácsolom mindenkinek, hogy amennyiben csak teheti, nyáron ne vagdossa a fügét, mert bár a füge igen szívós növény, - mondhatnánk azt is, hogy a füge a növényvilág egyik Chuck Norrisa, aki azt is túléli, ha belehal valamibe - de azért meghálálja, ha nem feszegetjük a határit. Az őszi metszést pedig azért nem javaslom, mert a füge a mi éghajlatunkon sokszor szenved rélszeges fagykárt, és lehet pont olyan ágakat vágunk le ősszel, amelyek amúgy túlélnék a telet, és olyanokat hagyunk meg, amelyek a tél végére elfagynak. Ezért saját magunk érdekében kerüljük el az őszi metszést is.
Végszónak...
A legvégére már csak annyit mondanék, hogy az itt leírtak kizárólag házikerti körülmények közötti szabadföldi ültetésre érvényesek. Abban az amúgy hazánkban ritka esetben, ha nagyüzemi termesztésben akarsz fügéket nevelni, mások a szabályok, hiszen ültetvényi formában a növény genetika szerinti "akarata" másodlagos szempont a mi gazdasági érdekünkhöz képest, de ebbe ennél jobban nem mennék bele. Legyen annyi elég, hogy szőlőt is másként termelünk nagyüzemi gazdaságban, mint otthon a kiskertben. A konténeres fügékre is más szabályok vonatkoznak, hiszen ott a konténeres nevelés egyik alapvetően kötelező igénye a folyamatos metszés, de most ezt sem keverném ide, talán majd máskor írok róla részletesebben.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Köszönöm rèszletes, kimerìtő tàjékoztatàsàt
VálaszTörlésIgazán nincs mit. Örülök, ha segíthettem! :)
TörlésRengeteg termést hoz a bokrom, de nem érik be ,csak egy pár termés,az alsó részén a bokornak Mi az oka?
VálaszTörlésEzt ennyi információból lehetetlen megállapítani sajnos. :(
TörlésA megvásárolt ingatlanhoz járt egy jókorára nőtt (2-3 m) fügebokor is, amely teljesen beérett, de zöld színű ízletes termést produkál. A vastag ágak mellett rengeteg új, talajközeli hajtás is van. Ezeket sem kell eltávolítani? Soha nem foglalkoztam fügebokorral...... Küldenék képet is, ha lehetne....
VálaszTörlésNem szükséges. Sőt, igazából a nagyon vastag, felkopaszodott ágakból lehet néha egy-kettőt tőből kivágni, hogy folyamatosan a fiatalabb hajtások vegyék át a helyüket. Így nem kopaszodik fel annyira, hogy évek múltán már csak létráról lehessen szüretelni. 😊
TörlésKb.7 éves a fügebokrom az erkélyen ládában van még soha nem volt rajta termés csak levél,várható hogy valaha lesz termése?
VálaszTörlésSajnos ennyiből nagyon nehéz biztosat mondani. Jó lenne tudni, miféle füge és honnan van, mert egy hét éves fügének már illene teremnie is ha elegendő napfény éri. 🙄
TörlésKőszőnőm a tanácsot
VálaszTörlésÈvekkel ezelőtt kaptam egy fügèt. Egy ága volt. Amin 4 kis oldal hajtás keletkezett. Azóta csak felfelè nő ès mindíg az ágak vègèn van csak levèl ès gyümólcs. Nèhány darab de hatalmasak.Már vagy 3 mèter lassan nem èrem el azt a keveset se. Mit tudok tenni, visszavághatom?
VálaszTörlésMost látom, hogy itt elmaradt a válaszadás. Most sem késő megtenni. Érdemes egy méteres magasságban elvágni. Akkor több ponton is fog új hajtásokat nevelni az egy méteres törzsön.
TörlésKedves Zsolt! A cikkben olvastam, hogy törpe, vagy féltörpe fügéket is említ. Fügefa vásárlás előtt állok és nagyon érdekelne, hogy melyek ezek a fügék, illetve mennyire zamatos ezeknek termése. A magasságot több helyen olvastam, hogy 2,5 - 3m magas, de nem tudom, mennyire terebélyes, illetve ha valóban nem metszem lehetőség szerint, valóban megáll-e ennél a méretnél.
VálaszTörlésA törpe fügékről még nincsen összefoglaló cikkem, de tervben van már egy ilyen írás egy ideje. A legtöbb füge általában hazai viszonylatok mellett megáll a 3-4 méter magasság környékén leszámítva a nagyon felfelé törő fajtákat, mint például a Györöki Lapos. Azonban ha a terv a metszés teljes hanyagolása, akkor esetleg jó választás lehet egy Brown Turkey. Azok általában beállnak 3 méter körül, ott lelassul a vegetatív növekedésük, és megbízhatóan is teremnek. Ha ennél is kisebb termetű füge vásárlása a cél, érdemes rákeresni a Little Miss Figgy fügére. Amikor én vettem, még nehezen beszerezhető volt, azóta már idehaza is kapható időnként több helyen is. Ennek a magassága 2-2,5 méter körül áll be, cserébe viszonylag apró, de nagyon finom fügét terem.
Törlés