Magamról...
Kedves Olvasó!
Küldetésem:
Fajtagyüjteményemben éppen úgy megtalálhatóak a világ különböző pontjairól származó füge különlegességek, mint a hazai tájakról származó, lokáliasn sikeresnek, értékesnek bizonyuló, ámde azonosítatlan fajták. A gyűjteményem folyamatosan növekszik, mert elsődleges küldetésemnek tekintem, hogy megtaláljam a hazai viszonylatok között legjobban és legbiztonságosabban házikertekben termeszthető legfinomabb, és legjobb minőségű termést adó fügéket. Ezért nem csak beszerzem és szaporítom, nevelem a fügéimet, hanem kísérleteket is folytatok velük. Másodlagos küldetésem pedig, hogy megtaláljam a kompakt, kis növésű törpe fajtákat, amelyek akár dézsában, a balkonon nevelve is értékelhető mennyiségű, és minőségű fügét érlelnek, hiszen nem mindenkinek van hatalmas kertje. Amely fügék nem képesek megfelelni a kitűzött céljaimnak, azokkal nem foglalkozom tovább, lecserélem más fajtákra. Ezért a fajtaválasztékom elég változó, de azt hiszem, ez így van rendjén.
Farmosi füge-fajtagyűjtemény:
Azért, hogy az egyre csak bővülő fajtagyűjteményem újabb és újabb gyöngyszemeinek is legyen helye, 2022-ben vásároltam egy darabka földet a Farmos község önkormányzatától. Ezen a földterületen hoztam létre a Farmosi füge-fajtagyűjteményt kicsit több, mint fél hektáron. A föld vásárlásakor már közel 60 fajta fügével rendelkeztem, szóval éppen ideje volt már ennek a döntésnek, mert a háztáji kertünket nem áldozhattam be csak a fügének...
Jó pap holtig tanul!
Folyamatosan olvasok, tanulok és bővítem az ismereteimet a füge témakörben, hiszen a füge egy igazán egyedülállóan összetett, és csodálatos növény. Egy olyan növény, amelynek a teljes Ficus nemzetséget alapul véve ezernél is több fajtája van a világon. A blogban azonban csak olyan dolgokat írok le, amiket magam is kipróbáltam, és saját tapasztalásokkal tudom igazolni azok valódiságát, helytállóságát. A célom ugyanis az, hogy egyedülálló tudásbázist hozzak létre a fügéről magyar nyelven, mert az sajnos nagyon nagy hiányosság. Aki ismeri a munkásságom, az tudja, igyekszem részletekbe menően és közérthetően írni. Ezt a szokásomat a 2013-óta az én drága feleségemmel együtt vezetett Ezt fald fel! gasztroblogunkból ide is át szeretném ültetni, hiszen ott már bevált, ezt számtalan hozzászólásban és e-mailben írt olvasói vélemény tükrözi.
Száz szónak is egy a vége...
Eme fügével foglalkozó blogot ugyan egyedül írom, de a feleségem, és az egész családom odaadó támogatásával és megértésével, amire valljuk be: szükség is van, hiszen a rengeteg fajta különleges füge lassan kiszorít minket a kertünkből, a téli időszakban pedik sokszor az otthonunkból is. :) Na jó, ez azért pici túlzás, hiszen több tucat más gyümölcstermő is van a kertünkben, de szerencsére a feleségem, és három gyönyörű gyermekünk is imádják mind a fügét, mind pedig a többi gyümölcsöt. A 2022-es földvásárlást követően pedig a fügék pár kivétellel mind kiköltöztek a fajtagyűjteménybe.
Ha te is szereted a fügét, és minnél többet akarsz tudni róla, a termesztéséről, a gondozásáról vagy éppen a felhasználásáról, akkor mentsd el a blogot a kedvencek közé, lájkold be Fügés ember facebook oldalamat, vagy akár csatlakozz saját – Kerten innen portán túl... általános kertészeti témájú – facebook csoportomhoz, vagy az általam igen nagyra becsült Füge kedvelők tematikus facebook csoporthoz, és kövesd figyelemmel munkásságomat.
Ha pedig tetszenek az írásaim, cikkeim, akkor minden közösségi médiában hálás vagyok a megosztásokért. Itt a blogban pedig a posztok alatt szívesen válaszolok az esetlegesen felmerülő kérdésekre. Ha pedig véleményed van az olvasottakról, vagy csak hozzátennél pár mondatot, esetleg megosztanál saját tapasztalatot, ne fogd vissza magad! Írj hozzászólást a posztokhoz bátran. 😊
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.