Ronde de Bordeaux – fajtabemutató
A Ficus Carica Ronde de Bordeaux fügét azért választottam bele a gyűjteményembe, mert egy kiváló francia fajta hírében áll. Jól bírja a mi hideg teleinket, nem szenved jelentős kárt a csapadékos ősztől, hiszen a termésérés jóval korábban, már augusztusban elkezdődik. Nem véletlenül tartják tehát nagyon jó fajtának.
Én a Füge kedvelők facebook csoportban kaptam ajándékba az egyik kedves tagtól egy bő egy méteres gyökeres sarjat az őszi lombhullás után, amit egyébként rögtön cserépbe ültettem, és meleg szobában teleltettem át, így mire tavasszak kiültethettem, már nőtt is újabb nagyjából harminc centit ősztől. Ezúton is köszönet érte neki. De visszatérnék a fajta bemutatásához. A Ronde de Bordeaux bő másodtermést hoz, és rendkívül édes, aromás íz jellemzi. Egyes leírások szerint az ízében még egy kis epres felhang is érződik. Közepes növekedésű, állítólag két-három méter magasságúra nő meg. A fügéinek alakja kerek, nyaka rövid. Bőrszíne feketés-sötétlila, vékony.
A héj és a velő közötti hús nagyon keskeny, velője vöröses-sötétlila. Serlegnyílása zárt. Levelei újjasan karéjosak. A zárt serlegnyílású fajtáknak nagyon nagy előnye, hogy a rovarkártevők kisebb eséllyel fedizk fel, mint a nyílt serlegnyílású fajtákat, amikre kimondottan jellemző, hogy egyszer a hangyák kiszagolják, akkor akár egy egész bokron ellephetik a fügék belsejét a méz édes nektár miatt, és gyakorlatilag ehetetlenné teszik a termést, hiszen ki szeretne olyan fügét lakmározni, amiből hangyák másznak elő. Ugyanez igaz a darazsakra is, imádják az édes levét, ahogy a szőlőét és más gyümölcsökét is. A másik ok, hogy a zárt serlegnyílású fügék sokkal kevésbé érzékenyek a csapadékos, magas páratartalmú környezeti viszonyokra. Ezért azt gondolom, hogy a mi éghajlatunkon nagyon értékes fajta lehet a Ronde de Bordeaux füge. Egyetlen nagy hátránya, hogy unifera tipusú, ami annyit tesz, csak másodtermése van.
Én sokkal inkább részesítem előnyben azokat a fügéket, amelyek jó első, illetve másodtermést is hoznak, és célom, ezekből a legjobbak megtalálása a magyarországi viszonyokra. Egyes beszámolók szerint a fiatal növények terméseinek íze még nem annyira katartikus élmény, de nagyjából a harmadik évtől kimondottan jobb lesz az íze. A Ronde de Bordeaux itthon is könnyedén beszerezhető fajta, mert a kerteszétek egy része is rájött, hogy elég jól nevelhető a mi éghajlatunkon is, így különösebben kutakodnunk sem kell, ha be szeretnénk szerezni egy példányt.
Azt azonban érdemes tudni róla, hogy mint minden pirosas, lila vagy éppen barna füge, ez is vonzza a madarakat érési időben, így mindenképpen gondolnunk kell a tollas barátaink elleni védelemre is.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!