Ha magadra kened a füge tejnedvét, égési sérüléseket szenvedhetsz
Úgy néz ki, nem lehet eleget foglalkozni azzal a témával, hogy a füge tejnedve bár sok hasznos anyagot tartalmaz – és ezt már tudományos kísérletekkel is gazolták –, mégsem az az anyag, amit csak úgy magadra kenhetsz mindenféle kontroll nélkül, mert tartalmaz egy nagyon veszélyes anyagot is, a furokumarint.
Két éve már írtam egy cikket erről a füge tejnedve égési sérüléseket okozhat címmel, de most újra aktuális lett a téma. Még pedig azért, mert az interneten ismét elkezdett keringeni egy cikk, amely szerint a füge nedve aranyat ér, és különféle bőrbetegségekre, sérülésekre, szemölcsökre kenve szinte azonnali gyógyulást hoz. Természetesen ez nem igaz. Sőt! A meglévő bajok mellé újabbakat okozhat a furokumarin nevű anyag miatt.
Segíts a felvilágosításban!
Ha olvasod ezt a cikket, és van rá lehetőséged, oszd is meg, hogy a lehető legnagyobb eséllyel terjedjen ez a felvilágosító cikk. Ha csak egyetlen embert is sikerül megakadályozni abban, hogy kipróbálja ezt a roppant veszélyes „kúrát”, akkor már megérte megírnom, és megérte neked is megosztani.
Éppen ezért érzem annyira fontosnak, hogy újra foglalkozzak a témával, mert azok a médiumok, amelyek ezeket a cikkeket hatás- és kattintásvadász szövegekkel kísérve közzéteszik, megosztják, tovább osztják, roppant felelőtlenül járnak el. Ráadásul még csak véletlenül sem említik meg a hátrányos következményeket, egyszerűen úgy konferálják fel a füge tejnedvét, mintha csak egy ártalmatlan kézkrémről lenne szó.
Miért olyan veszélyes anyag ez a furokumarin?
A furokumarin nevű vegyületet a növény (hiszen nem csak a füge válthat ki ilyen reakciókat) leve, nedve tartalmazza, és a napfény UV-A sugarainak hatására bomlik, aktiválódik, gyulladást okozva a bőrben. Mértéke többnyire attól függ, mekkora mennyiségű növénynedvvel érintkezett a bőrünk, és azt követően mennyi ideig sütötte azt a nap. A fitofotodermatózis tünetei nagyjából egy nap elteltével szoktak jelentkezni, majd két-három nap múlva rosszabbodnak, ami megijeszti az embereket. De ennél sokkal ijesztőbb hatása is van ennek a vegyületnek, hiszen nem csak akkor képes ilyen egészségünkre káros hatást kiváltani, ha hozzáérünk.
Ha furokumarin tartalmú növényt eszünk, az is kiválthat reakciót a bőrön!
Éppen ezért nem célszerű a füge részeit kezeletlen állapotban elfogyasztani. A reakciót okozó anyag a teljesen érett fügegyümölcsből már eltűnik, de a nem teljesen érettekben még megtalálható, és tüneteket okozhat. Enyhe tünetek esetén fontos az általános bőrfertőtlenítés, majd a nyugtató, panthenol-, vagy antihisztamin tartalmú habok, krémek alkalmazása. Súlyosabb tüneteknél már a szteroid tartalmú kenőcsök jönnek szóba.
Kép magyarázata: (a) Foltteszt fügefalevelekkel. (b) A vizsgálati terület a paszta eltávolítása után normális megjelenésű volt. (c) Hólyagképződés a 2. napon. (d) Másodfokú égés jelent meg a hólyagok eltávolítása után az 5. napon.
Ha a fitofotodermatózis a bőrfelszín több mint harminc százalékát érinti, akkor szisztémás, szájon át adott szteroidkezelésre van szükség, de ilyen kezelést sose rendeljünk el magunknak önkényesen. Kérjük ki orvos véleményét előtte! Mindeközben a gyulladt területet a nap elől védeni kell, illetve fontos fényvédőt alkalmazni. A gyulladás egy-két héten belül megszűnik, ha nem kiterjedten van jelen a bőrön. Egy barnán pigmentált folt marad utána, ami olyan, akár egy égési sérülés, hónapokkal később azonban ez is elhalványul.
Végső konklúzió!
Nem feltétlenül mindenkinél okoz ennyire erős tüneteket, mert ez függ az egyén érzékenységétől és attól, mekkora testfelületen érintkezett az adott személy a füge nedvével. Minden esetre nem szabad elbagatelizálni a témát, mert a még arra nem érzékenyeknél is okozhat kellemetlen tüneteket, vagy gyenge égési sérülésekhez hasonlókat. Érdemes ennek esélyét csökkenteni, és megfelelő ruházatban megközelíteni a fügebokrokat, valamint csak az érett fügét megenni kezelés nélkül. Hő hatására a furokumarin vegyület elbomlik, és nem fog allergiás reakciót okozni, így bátran főzhetünk fügelevél teát vagy fügeszörpöt a füge leveleiből.
Felhasznált források: aok.pte.hu, www.fugesember.hu
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!