Petrovača bileja (Petrovka) füge – fajtabemutató
A Petrovača Bileja néven ismert füge Horvátországból származik, és egy igen szívós füge. Sajnos azonban minden horvátországi faluban más neve lehet ugyanannak a fügének, ami eléggé megnehezíti az egyértelmű, és csalhatatlan azonosítást. Így van ez ezzel a fügével is sajnos. Ismeretesek még a következő megnevezések erre a fügére: 'Petrovka', 'Trkva', 'Mljetkinja', 'Bonboni', 'Cukerini', ' A Zuccherini", "Bletkinja", "Mletkinja", és még ki tudja, mennyi neve lehet. Két másik értékes horvát fajtával (Zamorčica füge, Termenjača füge) együtt kaptam egy kedves ismerősömtől dugványok formájában.
Minden esetre az biztos, hogy ez egy értékes fajta Horvátországban. Alakja tipikus füge alakú, vékony bőre pedig élénk világoszöld színű, húsa (a bőr és a pép közötti rész) vastag, fehér. Pépje sötétvörös, lédús, édes némi bogyós felhanggal (olyan beszámolót is olvastam, amely szerint dióra emlékeztető íz is fellelhető benne). Legjobb tudomásom szerint a fajta kereskedelmi forgalomban nem kapható, így beszerzése sem túl egyszerű. Nekem szerencsére egy kedves ismerősömtől egyszerre három ilyen különleges Horvát fajtához is sikerült hozzájutnom.
A Petrovača Bileja két hullámban érleli terméseit. Első termései méretben igen nagy szórást mutatnak, mert 65 g - 120 g-ig nagyjából bármekkorák, és júliusban érnek, míg másodtermése – mint általában a fügéknél lenni szokott – nagyobb mennyiségben, de kisebb méretben érik. Másodtermése tehát kisebb az első termésnél, mérete nagyjából 50 g körüli, és augusztus közepétől október közepéig érik. Fája erőteljes növekedésű, levelei sötétzöldek, tenyér alakúak, ötkaréjos levéllemezekkel. A fajta termései nem viselik túl jól a tárolás, és szállítás viszontagságait, így leginkább csak friss fogyasztásra alkalmas.
Kép forrása: Sam the Fig Man
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!