Negru Svinita és Galben Svinita fügefajták – kik is ők valójában?
Tavaly ősszel nagyon megörültem neki, amikor az egyik hazai kertészet kínálatában megláttam egy Negru Svinita néven futó fügefajtát, mert gondoltam, találtam valamit, amim eddig még nincsen. Rendeltem is egyet, amit egy korrekt kiszállítás követett. Szép egészséges növényeket kaptam (mert rendeltem onnan más egyéb gyümölcstermőket is), a Negru Svinita is gyönyörű volt. 😊
De mint tudjuk, a fügék elnevezései elég szövevényesek, és következetlenek tudnak lenni, így azért mérget nem vettem rá, hogy új fajtát találtam. Nekiálltam nyomozgatni egy kicsit, és hát a gyanúm beigazolódott, miszerint is a Negru Svinita valószínűleg nem egy általam eddig nem ismert fajta. Annyit tudtam meg, hogy a kertészet Csehországból hozza be a növényei egy részét, közte a fügéket is. A csehek meg állítólag sok esetben Romániából veszik, erre utalhat a Svinita szó is a füge elnevezésében, ami egyébként egy romániai település neve (Sviniţa = Szinice).
A település érdekessége, hogy mikroklímája alkalmassá teszi a fügetermesztésre, ennek köszönhetően 2000-től folyamatosan foglalkoznak Szinicében fügetermesztéssel. Sőt!
Még fügefesztiválokat is rendeznek
Olyannyira foglalkoznak fügével Szinicében, hogy minden év szeptember 6-án fügefesztivált tartanak, ami igen jelentős esemény a környéken. Valamint egy korábbi terv szerint (nem tudom, hogy megvalósult-e) polgármesteri kezdeményezésre még fügeaszaló üzemet is akartak létesíteni. Gyanítom, hogy ez nem jött össze, mert az eredeti cikk már eltűnt az oldalról, csak a webarchive-ban található meg a másolata.
"...A fügekultuszt egyes helyeken, így például a túlnyomórészt szerbek által lakott romániai Szinice falucskában már olyannyira komolyan veszik, hogy brand-et is építenek köré, azaz levédetik a fügepálinkát és a fügelekvárt. A Duna parti falucska több ezer fügefát ültetett, minden kertben található legalább egy ebből a növényből, és nagy esemény a környék életében a minden évben megrendezett fügefesztivál is..." – www.boraszportal.hu
Tehát Szinicéből származtatható a Negru Svinita?
Igen, minden jel arra utal, hogy Szinicéből származik, ahol rengeteg fügét ültettek az elmúlt évek során, és eladásra is szaporítják őket. Állítólag Svinita-1 kódnév alatt termesztik ezt a fajtát, amely egyes beszámolók alapján szinte teljesen megegyezik a Bulgáriából származó Michurinska-10 fügével. Mivel olyanom már van, lesz alkalmam majd összehasonlítani őket, hogy valóban megegyeznek-e.
A címben azonban két Svinita fügét említettem, a másik egy Galben Svinita nevezetű fügefajta, amit szintén romániai fajtának gondolhatunk a Svinita elnevezésből. Egyes vélemények szerint, ez egy Brunswick féle füge lehet, mert arrafelé azt termesztik még sokat. De mivel a „galben” szó sárgát jelent románul, így azt lehet feltételezni, hogy valamilyen világos színű fügéről lesz szó a zöldessárga és a teljesen sárga között.
Kiderítettem azt is többek között a több nyelven folytatott internetes kutakodásom során, hogy az SCDP (Stațiunea de Cercetare - Dezvoltare pentru Pomicultură Băneasa - București) és a Craiova University-nek volt állítólag valamiféle fügenemesítési programja román fajták előállítására, amely programban a következő fügéket kísérletezték ki:
- Drobeta 1: Közepes növekedésű, jó termőképességű. Termése közepes méretű, gömbölyű, kissé tojásdad alakú, felül enyhén lapított, zöldessárga színű és hosszú kocsányú. Pépéje nagyon édes és enyhén aromás.
- Drobeta 3: Erős életerő, bőven termő, fagytűrő fajta. Termése nagy, kúpos és lapított nagyon rövid, vékony nyakkal. Színe zöld-sárga színű, húsa enyhén vörös, rózsaszín csíkokkal és nagyon édes.
- Svinita 1: Közepes növekedési erejű, jól termő fajta. Kicsi, gömb tojás alakú gyümölcsökkel, melyek kiss lapítottak. Vörösesbarna színű, meglehetősen édes péppel és aromával. Termékeny, betegségekkel és fagyokkal szemben ellenálló. Valószínűleg ez került kereskedelmi forgalomba Negru Svinita néven, ami nagy eséllyel egy Michurinska-10.
- Caracal 3: Közepes növekedési eréjű, közepesen nagy gyümölcsökkel, melyek tojás alakúak és aszimmetrikusak. Nyakuk hosszú, színük zöld-sárga rózsaszín péppel. Édes és enyhén savas ízű. Bőven termő fajta jó fagytűrő képességgel és betegségekkel szembeni ellenálló képességgel.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!