Miért telel a füge a lakásban? Válaszok egy gyakran feltett kérdésre.
Tavasszal sokszor kerül szóba, hogy mikor lehet kivinni a fügéket a szabadba, és ilyenkor mindig felhívom a figyelmet arra, hogy a lakásban telelt, kihajtott fügékkel ilyenkor rendkívül óvatosan kell bánni, mert a benti környezet teljesen más, mint a kinti.
Más páratartalom, más hőmérséklet, más fényviszonyok, más UV sugárzás, és ami nagyon fontos a növények keringése szempontjából: a nappali és éjszakai hőmérsékletkülönbség. Lakásban nappal és éjjel nagyjából egyforma a hőmérséklet, míg odakint a nappali csúcs és a hajnali minimum között akár 20 Celsius fokos különbség is lehet. Ehhez szoktatni kell a növényeket, így a fügét is. De jelen posztomnak most nem ez a fő témája, hanem az, hogy...
Mit keres a füge a lakásban télen?
Amikor ugyanis arról írok/beszélek, hogy a lakásban telelt fügét mikor és hogyan kell kivinni a szabadba, folyton előkerül a kérdés, hogy de a mi fenének van a füge télen a lakásba, mikor az nem is oda való, és amúgyis mindent is kibír kint is, és itt is -30 fokok szoktak lenni, de még soha nem fagyott el, stb. Persze ebben van kis költői túlzás, de kezdek belefáradni abba, hogy mindenkinek külön kommentben írjam le, hogy mit is keres a füge a lakásban télen, ezért úgy döntöttem, írok erről a rövidke posztot. Ugyanis bár a füge valóban nem szobanövény, és nem is bírja ki sokáig bent, de akkor is van létjogosultsága annak, hogy a füge a lakásban legyen télen.
Ősszel vásárolt cserepes fügék esete
Akinek nincs fűtetlen melléképülete, ahol tartsa télen a kicsi cserepes fügéket, az sok esetben dönt úgy, hogy az ősszel vásárolt kicsi cserepes fügét inkább beviszi télre a lakásba, mint hogy kint hagyja. Egy 1-2 literes cserepes fügét nem nagyon szabad ősszel rögtön a helyére kiültetni, mert igen nagy az esélye, hogy nem éli túl a telet.
Az ilyen kicsi fügék sok esetben egyszerűen kiszáradnak tavaszra. Igen, jól olvastad, kiszáradnak. Nem ritka, hogy száraz, szeles a tél hazánkban. A csapadékmentes időszakban a talaj rendkívül gyorsan tud kiszáradni, és ezeknek a picike fügéknek egyszerűen nincs annyi elraktározott nedvesség a gyökerükben, fás részeikben, amelyekkel ezt átvészelhetnék. Ezért van, hogy sokan inkább beviszik a fügét, és próbálják a lakásban életben tartani tavaszig. Ezeknél a fügéknél alaposan át kell gondolni, hogy mikor és milyen módon visszük ki tavasszal.
Ősztől tavaszig tartó szaporítás
Fajtagyűjtő vagyok. Folyamatosan keresem és kutatom az újabbnál újabb fajta fügéket, és amikor találok egyet, amit régóta keresek, akkor megveszem. Ezt nem lehet évszakhoz kötni, így hiába mondja bárki is, hogy nem télen kell dugványozni, akkor fogok dugványozni, amikor hozzájutok egy dugványhoz. Emiatt nálam szinte az év minden napján vannak frissen dugványozott fügék, épp gyökeresedő fügék, és kihajtott fügék is.
Télen ezt nehéz lenne a lakáson kívül végezni, így hát bent végzem eme tevékenységet. Ennek köszönhetően minden évben igen sok füge tölti nálam a telet a lakásban, amelyeket tavasszal valamilyen módon ki kell szoktatni a kinti körülményekhez. Erről írtam már cikket korábban, így itt nem részletezném külön.
Összegzés
Azért tehát, mert valaki nem érti vagy nem látja át, másoknál miért van a füge télen a lakásban, nem jelenti azt, hogy ne lenne annak létjogosultsága. Igenis megvannak azok a helyzetek és okok, amelyek indokolják, hogy a lakás tele legyen fügével. Ennek egyik legerősebb indoka a gyűjtői szenvedély. 😎
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!