Füge antraknózis (Colletotrichum acutatum) – hogyan védekezzünk ellene?
A Füge antraknózis (Colletotrichum acutatum) egy nem régiben felfedezett betegség. Ez a kórokozó már feltűnt a szamócánál is, de sajnálatos módon a fügén (Ficus Carica) is jelen van. Rendszertanilag az acervuluszos gombák közé sorolható a betegség. A kórokozó számos más gyümölcsön is okoz tüneteket pl: meggyen. Elsősorban a gyümölcsökön és a levélen fog tüneteket okozni.
A termésen sárgásbarna, vagy világosabb színű vizenyős léziók alakulnak ki, amik később besüllyednek. A foltokban barnássárga penészgyep figyelhető meg, majd a szövet jellegzetesen megszilárdul, kiszárad és mumifikálódik. Amennyiben az ágakat károsítja, azokon hosszanti irányban fekete léziók jelenhetnek meg. A beszáradt gyümölcsmúmiákon képes a kórokozó áttelelni, illetve sokszor a levelekben látensen jelen van és onnan fertőzi át a gyümölcsöket. Nagy befolyásoló tényező a csapadék, ugyanis csapadékos időben nagyobb a fertőzés veszélye. A magas pártartalom szintén nagyon kedvez a kórokozónak.
Védekezés: A fertőzött gyümölcsök eltávolítása a növényről sokat segít, ahpogyan azt már leírtam az A fügével kapcsolatos őszi tennivalók című cikkemben is. Ahogy a botrítisznél úgy itt is fontos, hogy igyekezni kell a lombkoronát szellősen tartani, amit metszéssel lehet elérni. A fertőzött ágrészeket el kell távolítani és megsemmisíteni. Növényvédőszerek közül a különböző foltbetegségek elleni készítmények alkalmazhatók ellen hatásosan.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése