fajtabemutató ,

Paradiso füge – fajtabemutató

A Paradiso füge (Ficus Carica), amely valószínűleg a Battaglia Green, és az Ischia Green szinonimája, egy nagyon ígéretesnek tűnő füge a számomra, mert eddig szinte csak jókat hallottam róla. Így muszáj voltam beszerezni, ami idén sikerült is, egy gyönyörű, egészséges cserepes füge személyében.

A Paradiso (magyarra fordítva: paradicsom [értsd: mennyország]) fügefa nevéhez bájos történet fűződik. A mese egy idős férfiról szól az olaszországi Genovában, aki minden nap a nagyra becsült, és szeretett fügefája alatt üldögélve fogyasztotta a fügéből, és kenyérből álló reggelijét. Amikor az arra járó emberek érdeklődtek tőle a hogyléte felől, a férfi válasza ez volt: „Ez az én Paradisomom”. Nos, hogy a történet igaz, vagy sem, és a fajta neve valóban innen ered-e, azt nem tudni. Minden esetre nagyon kedves történet, amelytől rögtön szerethetőbbé válik ez a fajta már ismeretlenül is. :)

A Paradiso füge növekedési erélye, és végső mérete egyaránt közepes. Ágrendszere szétterülő, így igen helyigényes füge. Levele jobbára három karéjosak, de előfordulnak egész levelek, és öt karéjosak is, így elég vegyes a lombozata. Terméseit két hullámban érleli, és kellően jó időjárás esetén nálunk is beérnek másodtermései is. A termések bőre éretten is zöld, vagy sárgás zöld (bizonyos fajtáinál – Paradiso Bronze  barnás), húsa (bőr és pép közötti rész) vastag és fehér, pépje pedig epervörös. Ízvilágát is kiemelkedően jónak írják le; könnyed, intenzív, epres felhanggal. A leszedett fügék viszonylag jól bírják a tárolással, és a szállítással járó macerákat, így nem kell azonnal megenni, amit a bokorról leszedtünk.

Kép forrása: figdatabase.com

Ugyanakkor sajnos, mint ez sok értékes fügével szokott lenni, igen sok fajta fut Paradiso név alatt, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy be akarnak csapni minket az eladók. Ennek a fajtának több változata van, mint például Paradiso Nero, és a Paradiso Bronze, de néha Paradiso GM-9, Gene's Paradiso vagy Paradiso UC Davis néven ismerik. Mindent összegezve a Paradiso egy fantasztikus füge, amelyet mindenképp érdemes beszerezni, mert még amikor az első fagyok már a leveleitől megfosztották a bokrokat, még akkor is képes tovább érlelni a fügéket, bár ezek minősége azért valamelyest elmarad azokétól, amelyek teljes napfényben, és nyári melegben értek.

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.

Támogatnám a Fügés embert! 💛

Megjegyzések

Népszerű cikkek

A füge szaporítása – 1. rész: dugványozás

Köztudott, hogy a magról történő szaporítás nem megbízható, mert biztos, hogy az anyanövénytől eltérő tulajdonságú növényt, növényeket fog eredményezni. Ezért a magról történő szaporítást nem nagyon használjuk akkor, amikor egy bizony növényt szeretnénk lemásolni, vagy úgymond klónozni, ha annak tulajdonságai számunkra előnyösek.  A füge ( Ficus Carica)  magról történő szaporításnak általában csak a fajtanemesítésnél van jelentősége, amikor kimondottan az a cél, hogy ugyanarról a növényről, minél több tőle eltérő tulajdonságú utódot hozzunk létre, amelyek között a tulajdonságaik alapján válogatni, szelektálni tudunk. Innen ered a fajtaszelekció kifejezés. Ezen kívül jelentősége a magról történő szaporításnak nincsen, házikerti körülmények között a kertészetek nem is ajánlják, mert egyrészt általában ezek nagyon későn fordulnak termőre, másrészt - mint fentebb írtam - kiszámíthatatlan az utód milyen tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ezért ha az alannyal  (anyanövény)  megegyező tulajdo

A füge szaporítása – 2. rész: vízben gyökereztetés

Akik olvasták korábbi blogbejegyzéseimet a fügéről ( Ficus Carica) , tudhatják, hogy nem vagyok híve a füge vízben történő gyökereztetésének. Ennek legfőbb oka, hogy a füge egy rendkívül könnyen gyökeresedő növény. Ha egy darabkáját zsinórra kötjük, belógatjuk egy 80% páratartalmú helyiségbe, akkor akár ültető közeg híján is gyökerezni kezd. Persze, így nem maradna életben, ezt csak azért írtam le, hogy szemléltessem, mekkora is a füge hajlandósága a járulékos gyökerek képzésére. A füge gyökeresedési hajlandóságáról, a dugványban lejátszódó hormonális folyamatokról valamint arról, milyen az ideális dugvány, a füge szaporítása - 1. rész: dugványozás című cikkemben írok bővebben, ha érdekel a téma, érdemes elolvasni azt is. De akkor miért ellenzem sokszor oly makacs módon a füge vízben gyökereztetését? A megfelelő ültető közegbe dugva a füge dugványt akár magára is hagyhatjuk több hétre, ha gondoskodtunk arról, hogy megfelelő legyen a számára a páratartalom. Egy PET palackot félbe v

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu