Firoma® füge – fajtabemutató
A most bemutatásra kerülő Ficus Carica Firoma füge fajtát két ok miatt tartottam érdekesnek Magyarországi viszonylatban kipróbálni. Az egyik, hogy egy törpe fajta, ami azt jelenti, hogy 2.5-3m magasságnál nem nagyon nő nagyobbra, a másik ok pedig, hogy azt írták róla, hogy teljesen télálló. Mivel ez egy német nemesítésű fajta, gondoltam, ha ott télálló, akkor jó eséllyel minálunk is. Azonban, mivel ez egy védjegyzett fajta, a beszerzése nem egyszerű. Sokáig csak olvasgattam róla, és vágyakoztam utána, mígnem egyszer csak megpillantottam az áhított Firoma fügét az egyik kertészeti áruház katalógusában. Rögtön kosárba is raktam sok egyéb gyümölcstermővel együtt, majd jól megrendeltem.
Mint már észrevehettétek, valahogy mindig rátalálok azokra a fügékre, amikről szinte semmi magyar nyelvű anyag nincsen. A Firoma füge is ilyen. Tudomásom szerint itthon egyetlen kertészet említi meg encyklopédiájában nagyjából három mondat erejéig. Én nem voltam rest, átnyálaztam a német irodalmat róla, hogy összeállítsak belőle egy magyar adatlapot a fajtáról.
A Firoma füge bemutatása:
A német Kordes cég új, védjegyzett füge szelekciója! A ’Firoma’ füge nagyon gazdagon terem, gyümölcsei csábítóan édesek és intenzív aroma jellemzi őket. Jó termőképességének köszönhetően már a fiatal részein is sok termést érlelhet. Körte alakú termésének bőre lilás, vörösesbarna, húsa barnás lila, állaga közepesen kemény. Jellemzően július-augusztusban érik, de kedvezően meleg időjárás mellett lehet egy második érés is szeptember-október hónapokban. Levelei tenyeresen karéjosak, fényesek és sötétzöldek. Ágrendszere erősen elágazó, kérge szürke. Évi növekedése 20-40 cm, végső magassága legfeljebb három méter. A Firoma füge egy kompakt bokor, amely rendkívül jól ellenáll a hidegnek. Állítólag a mi éghajlatunkon teljesen télálló, bár nekem azért ez ügyben lennének kétségeim, mert az adatlapokon mindenhol -10 °C fokot írnak hidegtűrésnek. Kompakt mérete miatt a Firoma füge kiválóan alkalmas szoliterként vagy akár dézsás nevelésre is.
Kisebb kertekbe, vagy szűkebb kertrészekbe kimondottan ideális választás lehet. Egyelőre sajnos ennél többet nem tudok a fajtáról írni, amint lesz elegendő tapasztalatom vele kapcsolatban, mindenképpen frissítem a cikket. Addig sajnos ennyivel kell beérnetek. Remélem azért, hogy mielőbb jelentkezhetek valami új infóval, mert számomra nagyon ígéretesnek tűnik a német Firoma füge. A hidegtűréssel kapcsolatban pedig mindenképpen muszáj leszek kísérletezni, mert ha -10 °C foknál tényleg kifekszik, akkor maximum dézsában tartható nálunk. Bár az mindenképp biztató, hogy azt írják róla szinte mindenhol, amit a Michurinska-10 fügéről is írnak, hogy ha tövig fagy, akkor kihajt tőből, és már az az évi hajtásokon termést hoz. Szóval nagyon kíváncsi leszek rá. :)
Azt azonban érdemes tudni róla, hogy mint minden pirosas, lila vagy éppen barna füge, ez is vonzza a madarakat érési időben, így mindenképpen gondolnunk kell a tollas barátaink elleni védelemre is.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!