füge igényei , gondozás , metszés , ültetés ,

A füge gondozása és környezeti igényei

A füge (Ficus Carica) egy szubtrópusi (azon belül pedig mediterrán) növény, amely mindezek ellenére mára már egész Európában elterjedt, így megél hazánkban is. Az alapvető igényei a mediterráneumra jellemző környezet biztosította feltételekkel egyezik meg. Nagyon szereti a meleget, a sok napfényt és a nem túl sok csapadékot. A füge évi csapadékigénye nagyjából évi 500 mm körüli (hazánkban az évi csapadékmennyiség nagyjából 500-750 mm között mozog tájegységektől függően). Nem kevés helyen olvasom azt, hogy a fügét bőségesen kell öntözni, de ez nem teljességgel igaz. De akkor most kell locsolni a fügét vagy sem? A füge annyira szárazságtűrő növény, hogy van ahol a homok megkötésére használják. Nyilván van szüksége vízre, de a mi éghajlatunkon a nyarak esetlegesen extrém száraz időszakait leszámítva nem kíván külön öntözést. Olyannyira nem, hogy a túl sok víz hatására túlzott vegetatív növekedésbe kezdhet, amire csökkenő terméshozammal reagálhat. Egyes fajtáinak gyümölcse felrepedezhet, vizessé, ízetlenné válhat.

Ezért ha igazán jó minőségű fügét szeretnénk, akkor nem kell túlöntözni, viszont olyan helyre ültessük, ahol legalább napi nyolc órában élvezheti a teljes napfényt, de az sem baj, ha ennél több fényt is kap. Nem szereti a félárnyékot, a teljes árnyékban pedig nem érnek be a termések, és a mennyiségük is kevesebb. A talajjal szemben azonban igénytelen, szinte minden fajta vízáteresztő talajon jól boldogul, de nyilván a lazább talajokon gyorsabban fejlődik, ellenben a pangó vizet nem bírja, mert a gyökerei elrohadnak tőle. Tápanyagban szegény talajon is elvan, tápanyag utánpótlásnak teljesen elegendő ősszel vagy tavasszal körbehinteni érett komposzttal. A nagyon magas nitrogén tartalmú műtrágyák folyamatos használatát kerüljük, mert arra erős vegetatív növekedéssel reagál, akár a fügéket is lerúghatja magáról. A fügét nem muszáj trágyázni, elvan anélkül is, de igazán jelentősen meg tudjuk támogatni a fejlődését és a gyümölcsök mennyiségét, méretét és minőségét is, ha trágyázzuk a fügét, és azt ráadásul jól is csináljuk.

Hova ültessük a fügét?

A fent leírtak alapján mindenképpen a kert egy melegebb, naposabb részébe ültessük. Érdemes tudni, hogy a füge nem teljesen téltűrő a mi éghajlatunkon. A szakirodalom azt mondja, hogy a teljesen beérett füge vesszők mélynyugalmi állapotban -13-18 fokot bírnak ki fajtától függően, de általános konszenzus alapján azt mondhatjuk, hogy nagyjából -15 celsius fokig bírja. A nem teljesen beérett vesszők pedig még ennyit sem, azok már -11-12 celsius fok környékén elfagyhatnak. A füge azonban olyan, mint a hamvaiból újjászülető főnix madár, mert ha talajszintig vissza is fagy, tavasszal nagy valószínűséggel gyökérről újra kihajt. Ebben az esetben azonban két-három évig ne számítsunk értékelhető mennyiségű termésre. Ezért, ha nagyon hideget jeleznek előre, akkor a még nem túl nagyra nőtt bokrokat érdemes ellátni téli takarással. Amit még a füge téltűréséről érdemes tudni, hogy amennyiben tavasszal felébred a téli mélynyugalmi állapotból, és utána jön egy egy enyhe fagy, akkor sajnos már -1-2 fok is komoly károkat okozhat benne. Ez ellen azonban túl sok védekezési lehetőségünk nincs. Ugyanakkor vannak olyan trükkök, amivel több esélyt adhatunk a fügebokrunknak a hidegben.

Ilyen trükk például, ha délre néző fal tövébe, vagy ami még jobb, a fűtött, meleg otthonunk falaihoz közel ültetjük. Egy fűtött házfal közelében akár 3-5 celsius fokkal is melegebb lehet a levegő, mint tőle távolabb, ez pedig akár meg is mentheti a fügénk élet egy komolyabb tél alkalmával. Az is segíthet, ha szélvédett helyre ültetjük. De a legjobb trükk, ha nem fának neveljük, hanem bokornak. Akkor ugyanis nagyobb az esélye, hogy sok tő közül nem fagy el mind egyszerre, hanem néhány kivétellel mind túléli a telet, hiszen a részleges fagykár kevesebb veszteséget okozhat nekünk, és a kedvünket sem szegi annyira, ha nem azt látjuk, hogy a fáradtságos munkával fává nevelt kedvencünk földig fagyott.

Mikor ültessük a fügét?

A füge ültetésére a mi éghajlatunkon a legideálisabb időszak a tavaszi fagyok után van. május második felében már nyugodtan kiültethetjük, ekkor már kicsi az esélye a fagyoknak. Őszig pedig bőven van ideje megerősödni, és felkészülni a télre. Bár ettől még előfordulhat, hogy a fiatal fügéket takarni kell az első télen. Ősszel viszont, ha nem muszáj, ne ültessünk fügét, mert a tél beálltáig még rendesen begyökeresednie sem lesz ideje, nemhogy az ágait beérlelni a télre. Tavasszal viszont, mikor ültetjük, jó nagy ültető gödröt ássunk neki, legalább 60x60x40cm-est. Az aljára hintsünk érett szarvasmarha trágyát, majd arra egy kevés földet. Ezután helyezzük a földlabdájával együtt a fügét az ültetőgödörbe. Nem baj, ha egy kicsivel mélyebbre tesszük, mint ahogy a cserépben volt. Szórjuk vissza köré, óvatosan nyomkodjuk le, majd alaposan öntözzük be.

Kell-e metszeni a fügét?

Általánosságban erre a kérdésre mindig nemmel felelek, mert bár a füge jól bírja a metszést, nem feltétlenül tesz neki jót. Ültetéskor érdemes visszavágni egy arasznyira, ha több ága van, akkor mindet, de ezt követően nem igényel alakító metszést. Csak karbantartó metszést kell rajta végezni, annak pedig legjobb ideje a tavaszi fagyok után van. A karbantartó metszés lényege, hogy a nagyon besűrűsödött bokorból kivágjuk a föld felett tőből a nagyon elöregedett, felkopaszodott törzseket. Egy szezonban egyszerre maximum csak a törzsek egyharmad részét vágjuk ki. Ezen felül már csak az elfagyott, valamint a korona belsejében keresztbe növő ágakat kell lemetszeni. Erről a témáról a füge metszése cikkemben olvashatsz bővebben. A levágott ágrészeket pedig - az elfagyottak kivételével - eldugványozhatjuk, és így könnyedén szaporíthatjuk szeretett fügénket. 

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉

Megjegyzések

  1. Kedves Zsolt!
    A fenti bejegyzés olvasása közben fogalmazódott meg a kérdés, hogy át szeretném ültetni a fügebokromat, de hogyan fogjak neki?
    Sajnos a kerítéshez nagyon közel, kb 60-70 cm tőtávolságra lett ültetve 2019-ben.
    A bokor átmérője most kb 1.7m és magassága is hasonló.
    Hátsó oldala láthatóan kisebb, kevesebb ágat növeszt, míg az elülső része szemmel láthatóan vígan növekszik.
    2019-ben lett ültetve, és tavaly 2021-ben már hozott termést.
    A kérdés az, hogy inkább hagyjam ahol van és majd idővel benövi a helyet, amit talál vagy inkább ültessem át, de akkor mire kell figyelnem, hogy a túlélési esélye minél nagyobb legyen. A trágyázásról szóló írásban olvastam, hogy a gyökerek nagyon szerteágazóak és jóval túlnyúlnak a bokor "lombokoronáján" (bokorra mondunk ilyet?) Milyen mélyre mennek le?
    Köszönettel,
    Tamás

    VálaszTörlés

Szólj hozzá!

Népszerű cikkek

A füge szaporítása – 1. rész: dugványozás

Köztudott, hogy a magról történő szaporítás nem megbízható, mert biztos, hogy az anyanövénytől eltérő tulajdonságú növényt, növényeket fog eredményezni. Ezért a magról történő szaporítást nem nagyon használjuk akkor, amikor egy bizony növényt szeretnénk lemásolni, vagy úgymond klónozni, ha annak tulajdonságai számunkra előnyösek.  A füge ( Ficus Carica)  magról történő szaporításnak általában csak a fajtanemesítésnél van jelentősége, amikor kimondottan az a cél, hogy ugyanarról a növényről, minél több tőle eltérő tulajdonságú utódot hozzunk létre, amelyek között a tulajdonságaik alapján válogatni, szelektálni tudunk. Innen ered a fajtaszelekció kifejezés. Ezen kívül jelentősége a magról történő szaporításnak nincsen, házikerti körülmények között a kertészetek nem is ajánlják, mert egyrészt általában ezek nagyon későn fordulnak termőre, másrészt - mint fentebb írtam - kiszámíthatatlan az utód milyen tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ezért ha az alannyal  (anyanövény)  megegyező tulajdo

Füge metszése, avagy kell-e metszeni a fügét?

Újra és újra felbukkanó kérdés, hogy kell-e metszeni a fügét ( Ficus Carica) , és ha igen, mikor és hogyan kell elvégezni a fügefa vagy fügebokor metszését. Ha beírjuk a keresőbe, akkor rengeteg találat zúdul ránk, és teljesen elveszünk az információkban, főleg, ha bizonytalanok vagy éppen gyakorlatlanok vagyunk a füge nevelését illetően. A cikkekben sokszor nagyon ellentmondásos információk vannak. Az egyik szerint erős metszést igényel a füge, a másik szerint épp csak kell metszeni. Az egyik szerint télen, a másik szerint tavasszal, de olvastam már olyat is, amelyik a nyári metszést javasolta. Ezért arra gondoltam, írok erről egy összefoglalót, hogy mégis, hogyan és mikor is kell metszeni a fügét, ha egyáltalán kell... Kell-e metszeni a fügét? A válasz összetett, mert igen és nem. Igen , az ültetést követően érdemes azonnal a kétharmadára visszavágni, valamint az ültetés utáni első évben ugyanezt megismételni. Ezt azért célszerű elvégezni, hogy az első időszakban több energiát tudj

Időjárás

Címkék

adriai állatkerti fügék allergia álmok amerikai lepkekabóca ámpolnafikusz aszalódó aszalt füge aszály átültetés ausztrál füge azonosítatlan fajta beporzás beszámoló beszerzés betakarítás betegség biodiverzitás biokertészkedés bogyós ízvilág Budai Vár bujtás Carpobrotus Ceratocystis ficicola Ceroplastes ceriferus Ceroplastes rusci ChatGPT Christian Ziegler crna csapadék csíkos füge csíráztatás darazsak deformálódott levelek dézsás füge Dr. Nanthinee Jevanandam Drosophila suzukii dugványozás egészség egyéb fikusz élet előrejelzés Emma Marris epifita érdekesség fagyasztás fagykár fajtaazonosság fajtabemutató fajtaválasztás Farmosi füge-fajtagyűjtemény Farmosi fügeföld Fekete fügelégy feldolgozás fiatalítás Ficus auriculata Ficus benghalensis Ficus benjamina Ficus citrifolia Ficus dammaropsis Ficus erecta Ficus gasparriniana Ficus grossu-larioides Ficus ilicina Ficus ingens Ficus microcarpa Ficus palmata Ficus pleurocarpa ficus pseudopalma ficus pumila Ficus punctata Ficus religiosa Ficus rubiginosa Ficus Ruminalis Ficus sycomorus Ficus thonningii Ficus vaccinioides Ficus variegata Ficus villosa Ficus watkinsiana fojtogató füge fonalféreg fordítás Fővárosi Állat- és Növénykert füge a lakásban füge antraknózis füge azonosítás füge igényei füge mozaik vírus füge viaszos pajzstetű füge-levélbolha füge-levélmoly fügebogár fügebor fügedarázs fügeérés fügefa-kéregmoly fügefavész fügehullás fügekaktusz fügekávé fügekörkép fügelevél fügelikőr fügematuzsálem fügenemesítési program fügerozsda fügeszalámi fügeszú Gajumaru Treehouse Diner gasztro Gellért-hegy gondozás gyógynövény gyökereztetés gyökérmetszés gyökérsarj hangya harlekinkatica háromszor termő hasznos tippek hemiepifita hibrid füge hidegtűrés Homotoma ficus hottentottafüge időjárás India indiai teknőspajzstetű Jászberényi Állat- és Növénykert Jégfüge kaktusz kaprifüge karácsony kártevő Kátai aszalódó kísérletezés kiszoktatás klímaváltozás koffig korai érés kordonos nevelés kórokozó környezetvédelem közlemény Krakatoa kúszófüge kutatás látványosság leg-leg-leg légbujtás levélfoltosság lexikon litofita LSU füge madarak magaságyás magnélküli magyar füge Meg Lowman megtermékenyítés metszés mézfüge Mike Shanahan mikorrhiza mitológia Naha Harbour Diner nematoda nemisfüge növénytársítás növényvédelem OpenAI Opuntia országtorta ökológia öntözés őszi munkálatok pajzstetű permakultúra Pettyesszárnyú muslica Planococcus ficus poloska porbujtás pozsgás pöttyös lámpahordó-kabóca prémium füge recept Ross Raddi rózsabogár San Pedro Silba adipata spicces füge respektus spiritualitás Steve Bradt szaporítás szaporítás magról szikomorfa szmirnai szukkulens szüret Tabán takarás talajtakarás támogatás tápanyag utánpótlás táplálkozás tárolás tartósítás tavaszi munkálatok tea teleltetés téli munkálatok téli védelem termesztés tip pinching típusok törpe füge történelem tősarj trágyázás tudomány turizmus unifera utazás ültetés ünnep Vajdahunyadvár vallás Városliget vásárlás védjegyzett fajta viaszos szőlő-pajzstetű videó viharkár virágbogarak

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu