A fügével kapcsolatos tavaszi tennivalók
Eljött a tavasz, a napközbeni hőmérséklet tartósan 10 celsius fok felett van. A tavaszi napsugarakban fürdőzve a füge (Ficus Carica) már lassacskán ébredezni kezd téli álmából. A nedvkeringés megindul, a rügyek duzzadni kezdenek, majd lassan kipattannak. Amikor az első jeleit látjuk a füge ébredezésének, eljött az ideje szeretett növényük körüli tavaszi munkálatoknak. Ha kedvencünk kapott téli takarást, és eddig még nem tettük volna meg, akkor most takarjuk ki. Ne féljünk kitakarni, mert bár jöhetnek még áprilisban fagyok, de a mi éghajlatunkon addigra már a takarás alatt felébred a füge, és onnantól a takarás csak kárt okoz neki, mert elzárja a fénytől, a friss levegőtől. Ettől alulfejlett lehet, és könnyen befülledhet, berohadhat. Szóval a takarás biztosan kárt okoz, ha már a napközbeni hőmérséklet átlagban 10 celsius fok felett van, míg az áprilisi fagy csak esetleges.
Miután tehát eltávolítottuk a takarást, lazítsuk fel körülötte a talajt, és ha ősszel nem tettük volna meg, akkor érett komposzttal, vagy érett szarvasmarha trágyával szórjuk meg nagyjából egy-két méteres sugarú körben a fügebokrunk méretétől függően. Műtrágyát ne használjunk, vagy ha végképp nincs más, legalább ne túl magas nitrogéntartalmút, mert vegetatív növekedésre ösztönzi a fügét, és még a túl sok nitrogén miatt a terméseit is lerúghatja.
Döntsük el, akarjuk egy ritkítani az esetlegesen elsűrűsödött bokrunkat. Ha igen, akkor maximum a tövek egyharmadát vágjuk ki tőből a talaj szintjében. Ilyenkor érdemes a részben vagy egészében fagykárt szenvedett töveket kiegyelni. A megmaradt részeket nézzük át, és az esetlegesen elfagyott ágakat metsszük le az első egészséges rügyig. További metszést a füge nem igényel, mert ahogyan azt a füge metszése posztomban megírtam már, a füge a metszésekre erős vegetatív növekedéssel reagál, ami végül elburjánzáshoz vezethet, valamint csökken a terméshozam is. Arról nem is beszélve, hogy az ágvégek visszavágásával nagy valószínűséggel a termés egy részét is levágjuk, hiszen ha nem fagytak el, a tavalyi kis fügekezdemények már ott vannak az ágakon. Mindezen felül a bokor belsejében keresztbe növő ágakat érdemes még kivágni. Ezeket mindig az elágazásnál csípjük le tőből, ne hagyjunk kis csonkokat, főleg ne rügyeket.
Ugyanakkor, ha mégis amellett döntünk, hogy megmetszük kedvenc fügebokrunkat, vagy fügefánkat, akkor érdemes úgy metszeni, hogy ne metszük le előre az egész termést, mert akkor a szezon további részében azon kívül, hogy kívánt formájú lesz a növény, túl sok örömünket nem fogjuk lelni.
A ritkítás okán lemetszett ágakat feldarabolhatjuk három-hat rügyes darabokra (ízközök hosszától függően), és dugványozással szaporíthatjuk őket, hogy még több fügénk legyen, vagy hogy családtagjainkat, barátainkat élő fügenövénnyel ajándékozhassuk meg. Egyébként is ilyankor a legjobb begyűjteni a dugványozáshoz a szaporítóanyagot. Ugyanerre lehet jó, ha a feleslegesnek vélt tősarjakat kiássuk, és leválasztjuk az anyanövényről. Ezeket elültetve szintén eredményesen többszörözhetjük meg fügeállományunka.
Egy tipp: ha nem tudjuk eldönteni, melyik ágrész fagyott el, akkor hagyjuk inkább. Egy-két hét múlva elkezd összeszáradni, beráncosodni az elfagyott rész. Ettől el is vékonyodik, és már távolabbról is jól látható lesz, meddig fagyott el. Ekkor viszont már úgy vágjuk vissza, hogy épp csak egy picit hagyjunk a fagyott részből még. Ez azért szükséges, mert eddigre már intenzív keringése van a fügének, és ha egészséges részt vágunk meg, elkezd kifolyni az értékes nedve.
Hogy ha egy fügebokrunk nem jó helyen van, mert így vettük a telket, vagy annak idején rossz helyre ültettük, most van itt az annak, hogy átültessük. Mindegy milyen nagy, vagy idős egy fügebokor, simán át lehet ültetni, de csak akkor, ha még nem indult be nála a nedvkeringés. Ha érintett vagy a témában, és éppen tervezel egy fügeátültetést, akkor ez a cikkem neked szól: Korosabb, idősebb füge átültetése.
Ezeken felül más tavaszi teendőnk nem lesz a fügével. Lévén, hogy kártevője alig akad a mi éghajlatunkon, permetezni sem kell.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!