fajtabemutató ,

Mei Li Ya füge (A134) – fajtabemutató

Az ember teljesen el tud veszni a sok fajta füge között. Folyamatosan keresem az érdekesebbnél érdekesebb fajtákat,és eközben találtam rá a Ficus Carica Mei Li Ya fügére is, amely az ázsiai országokban az egyik legnagyobb számban termesztett füge fajta. Mindezek ellenére a rendkívül nehéz használható anyagot találni róla az interneten. Pedig nagyon szerettem volna ilyen fügét, mert amikor megpillantottam, az bizony maga volt az első látásra szerelem. Hatalmas nagy, szép kerek élénksárga füge, ami belül is sárga, vagy esetleg barna színnel árnyalt sárga.

A dugványok beszerzése még nem is mission impossible, de mikor arra adtam a fejem, hogy a fajtáról információkat szerezzek, nagy bajban találtam magam, mint fentebb is írtam. Bizonyos helyeken azt írják, hogy nagyon hasonlít egy másik ázsiai fajtához, a Jin Ao Fen fügéhez, de aztán meg azt írják, mégsem olyan, mert ez jobb annál, az meg amúgy is sok mindenben más, annak ellenére, hogy sok mindenben hasonló. Na ezen igazodjon el az ember. Egy másik helyen meg azt a kérdést kaptam a válaszomra, hogy ez igazából a Golden Riverside füge, csak Ázsiában más nevet adtak neki. Ugyanakkor a fényképek alapján nekem nem tűnik teljesen annak. Azt azonban akár el is tudnám képzelni, hogy annak egy mutációja.

Mindezek után megosztom veletek egy magyarra fordítás keretein belül, amit ezen az oldalon találtam egyszerűsített kínai (na már akinek ez a kínai valóban egyszerűnek tűnik) nyelven találtam.

Mei Li Ya (A134) füge bemutatása:

Állítólag valamikor az USA-ból (Kaliforniából) hurcolták be Kínába, ahol mind a nyári, mind az őszi terméshulláma nagy mennyiségben biztonságosan beérik. A fája erőteljes, koronája nyitott. Az új hajtások éves növekedése eléri a másfél métert. Felfelé törekvő, nem túl szétterülő, ezért alkalmas a kisebb ültetési távolsággal való nevelésre.

Levele öt karélyos, gyümölcse kissé lapított gömb alakú, serlegnyílása nem teljesen zárt. Bőre vékony, fényes, sima tapintású és élénk sárga. Húsa barnás, vagy sárga, állománya kissé üreges. Nagyon jó és édes íz jellemző erre a fajtára, saját tapasztalatom alapján enyhe bogyós mellékízzel. A gyümölcsök szára 0.3 - 1 cm. Állítólag frissen fogyasztva a legjobb, és Kínában rendkívül népszerű a kimagasló mennyiségű és minőségű termése miatt.

Három dugványt rendeltem, amelyeket először föld és homok keverékébe dugtam le a PET palackos módszerrel, amiről bővebben a füge dugványozása cikkemben olvashattok, de sajnos fertőzöttek lehettek a dugványok valamilyen gomba spórákkal, mert három nap múlva penésztelep jelent meg a dugvány szabadon álló végén, és mikor kihúztam a földből, dohos, büdös szaga volt a másik végeiknek is. Alaposan lemostam őket, és egy kis vízben kaptak egy második esélyt. A füge vízben gyökereztetéséről pedig itt olvashatsz. Itt két hét urán meg is jelentek az első kis gyökerek. 

Ezt követően egyenként cserépbe ültettem őket (ekkor már - lévén gyökerük van - általános virágföldbe), ahol azóta is gyönyörűen fejlődnek, szóval jó eséllyel lesz belőle három tövem is. Csak legyen majd hova kiültetni (Update: időközben sikerült földet vásárolnom a fügéim számára, így a lehetőségek megnyíltak előttem).


Egy 12 literes műanyag vödörben tartott példánynak idén lett egyetlen darab első termése, ami ugyan nem sok, de kostolónak és megtapasztalásnak éppen elegendő. A fajta valóban olyan remek, mint írták a neten. Megérte a nagy kutatómunka, hogy be tudjam szerezni. Mivel dézsában tartom és fiatal is még, és először terem, így az első fügéjének mérete jóval kisebb, mint ami a fajtát jellemzi. Mindössze 60 gramm.


De ez nem vesz el semmit sem az értékéből, mert egy rendkívül sinom fügéről van szó. Lédús, mézesen édes, és fantasztikus gyümölcsös íz jellemzi. Remélem, a másodtermései is ennyire finomak lesznek, mert abból több is van a picike bokromon. :)

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.

Támogatnám a Fügés embert! 💛

Megjegyzések

Népszerű cikkek

A füge szaporítása – 1. rész: dugványozás

Köztudott, hogy a magról történő szaporítás nem megbízható, mert biztos, hogy az anyanövénytől eltérő tulajdonságú növényt, növényeket fog eredményezni. Ezért a magról történő szaporítást nem nagyon használjuk akkor, amikor egy bizony növényt szeretnénk lemásolni, vagy úgymond klónozni, ha annak tulajdonságai számunkra előnyösek.  A füge ( Ficus Carica)  magról történő szaporításnak általában csak a fajtanemesítésnél van jelentősége, amikor kimondottan az a cél, hogy ugyanarról a növényről, minél több tőle eltérő tulajdonságú utódot hozzunk létre, amelyek között a tulajdonságaik alapján válogatni, szelektálni tudunk. Innen ered a fajtaszelekció kifejezés. Ezen kívül jelentősége a magról történő szaporításnak nincsen, házikerti körülmények között a kertészetek nem is ajánlják, mert egyrészt általában ezek nagyon későn fordulnak termőre, másrészt - mint fentebb írtam - kiszámíthatatlan az utód milyen tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ezért ha az alannyal  (anyanövény)  megegyező tulajdo

A füge szaporítása – 2. rész: vízben gyökereztetés

Akik olvasták korábbi blogbejegyzéseimet a fügéről ( Ficus Carica) , tudhatják, hogy nem vagyok híve a füge vízben történő gyökereztetésének. Ennek legfőbb oka, hogy a füge egy rendkívül könnyen gyökeresedő növény. Ha egy darabkáját zsinórra kötjük, belógatjuk egy 80% páratartalmú helyiségbe, akkor akár ültető közeg híján is gyökerezni kezd. Persze, így nem maradna életben, ezt csak azért írtam le, hogy szemléltessem, mekkora is a füge hajlandósága a járulékos gyökerek képzésére. A füge gyökeresedési hajlandóságáról, a dugványban lejátszódó hormonális folyamatokról valamint arról, milyen az ideális dugvány, a füge szaporítása - 1. rész: dugványozás című cikkemben írok bővebben, ha érdekel a téma, érdemes elolvasni azt is. De akkor miért ellenzem sokszor oly makacs módon a füge vízben gyökereztetését? A megfelelő ültető közegbe dugva a füge dugványt akár magára is hagyhatjuk több hétre, ha gondoskodtunk arról, hogy megfelelő legyen a számára a páratartalom. Egy PET palackot félbe v

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu