Jin Ao Fen (A212) füge – fajtabemutató
Nem ez az első alkalom, hogy sikerül belefutnom egy olyan füge fajtába, amiről rendkívül nehéz valamire való infót találni. A legutóbbi ilyen fügém a Mei Li Ya füge volt, amire akkor azt írtam, hogy egyesek szerint könnyen lehetséges, hogy ugyanaz, mint a kínai Ficus Carica Jin Ao Fen füge, amiről most fogok írni. Megbízható szakmai oldalról nem nagyon lehet leírást találni erről a fajtáról, ellenben fórumokon ezt-azt össze lehet szedni.
A legtöbben azt írják, hogy a Mei Li Ya nagyban hasonlít valóban a Jin Ao Fen fügéhez, de míg előbbi inkább egyezik meg a Golden Riverside fügével, vagy esetleg annak valami változata, addig az utóbbi inkább az Orphan vagy a Gold Orphan fügével lehet azonos. Erre utalhat egyesek szerint a hasonló hangzás is, és elnevezése is, hiszen a "Jin" aranyat jelent, és az "Ao Fen" kiejtése pedig igen hasonló az Orphan kifejezéshez. A "Jin Ao Fen" név tulajdonképpen értelmes, mivel egy arany árva füge.
Amit magáról a fügéről eddig tudni lehet, hogy Kínában állítólag ismert, és kedvelt fajta. Két terméshullámot is kinevel beporzás nélkül, tehát adriai típusú füge. A Jin Ao Fen füge termésének bőre zöldessárga vagy sárga, belseje, azaz a pulpája pedig sárga, vagy borostyán színű. A termés mérete hatalmas nagy, nem ritkák akár a 140 grammos fügék sem. Íze mézes-dinnyés. Hidegtűrése állítólag nagyon jó, ami Kínában alap elvárás. Első terméshulláma június körül érik, míg a fő termése augusztustól egészen októberig, ami nálunk csak kellően meleg ősz esetén érhet be. Az alábbi videón a Jin Ao Fen füge látható.
Ebből a fügefajtából sikerült hosszú keresgélés után szereznem pár dugványt, amelyeket vízben gyökereztetés után cserepekbe ültetek, hogy tavaszig a meleg, fényes ablakpárkányon nevelkedjenek, hogy aztán kiültessem őket. Amint felcseperedik legalább egy közülük, és terem, frissíteni fogom a blogbejegyzést a saját tapasztalataimmal, és fotóimmal.
Addig azonban sajnos ennyivel kell beérnetek... :)
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!