dugványozás , gyökereztetés , szaporítás , ültetés ,

Mikor ültessük el a vízben gyökereztetett füge dugványokat?

Én a füge kis mennyiségű szaporítására nagyjából 100%-ban vízben előgyökereztetett füge dugványokat használok, amelyeket a megfelelő időben teljesen egyszerű általános virágföldbe ültetek. A füge vízben gyökereztetéséről már írtam korábban cikket, amelyet meg is szoktam osztani az érdeklődőkkel.


Azonban mindezek ellenére a fügés közösségi tereken rendszeresen felmerül a kérdés, hogyha vízben gyökereztetjük a fügét, akkor azt mikor lehet elültetni, és vajon milyen közegbe. Erről szeretnék most egy nem túl hosszú cikket készíteni.
Miért vízben gyökereztetem a dugványokat?
Én azért szeretem a füge vízben gyökereztetését, mert láthatóbb a folyamat, mintha rögtön valamilyen nem átlátható közegben (föld+perlit, föld, vermikulit, kókuszrost) teszem ezt. Először is én az egyszerűség híve vagyok, ezért nem vásárolok össze mindenféle gyökereztető közeget. Nekem pedig fontos, hogy lássam a gyökeresedés folyamatát, mert fajta-gyűjtő lévén sokszor veszek különleges füge fajták dugványaiból Európa különböző országaiból (bár a címfotón lévő fajta éppen egy hazai, saját begyűjtésű fajta). Ilyenkor néhány dugványt kap az ember nem ritkán igen borsos áron, így biztosra kell menni a gyökereztetésnél, mert ha nem sikerül, ha berohad, akkor lehet drága pénzért újra rendelni, ha egyáltalán az a fajta még elérhető.


És hiába a gombaölőkkel kezelés (a fenti képen egy begombásodott végű dugvány látható - ez még nem is annyira végzetes, és mivel látható helyen történt a fertőzés, még időben sikerült észrevenni, és  megmenteni, de sokkal rosszabb is lehet, ha a föld alatti rész gombásodik be), sajnos van, amikor még minden elővigyázatosság ellenére sem marad meg a dugvány. Mire ezt észrevesszük, általában már nem menthető a dugvány. Most nem fogom leírni a vízben gyökereztetés teljes folyamatát, de akiket érdekel a folyamat, az kattintson az iménti linkre. Itt pedig a füge egyéb szaporítási módjai érhetőek el.
Mikor ültethetem el a vízben gyökereztetett dugványokat?
A vízbe tett dugványok a fajta gyökeresedési erélye és a dugvány minősége alapján általában két-három hét alatt érik el azt az állapotot, amikor én már virágföldbe szoktam ültetni őket. A vízbe tett dugványokon eddigre fehér pettyek jelennek meg. Ezek a pettyek tulajdonképpen kicsike gyökérkezdemények, a majdani gyökerek ezen fehér pettyek helyén fognak növekedni. Én akkor szoktam virágföldbe ültetni a dugványokat, amikor már szép számmal megjelentek ezek a gyökérkezdemények. Innentől a cserép méretétől függően újabb két-három hét múlva kezdenek látszani a cserép alján (vagy ha átlátszó a cserép, akkor a cserép oldalán is).


Fontos megjegyeznem: attól még, hogy vízben kezdtük a gyökereztetést, és az első gyökérkezdemények, vagy akár az első pár milliméteres gyökerek megjelenését követően ültettük el, ugyanúgy nedvesen kell tartani a közeget egészen addig, míg a tényleges gyökerek meg nem jelennek. Ezt követően a víz mennyisége kicsit csökkenthető.
Nem jobb, ha akkor ültetem el, amikor már tényleges gyökerei is lettek?
Én ezt nem tanácsolom. Egyrészt a vízben kicsit másabb gyökeret növeszt a füge, mint amilyet a földbe növesztene, másrészt pedig sokkal nehezebb utána ültetni. Ezek az apró kis gyökerek ugyanis elég sérülékenyek, nagyon könnyen letörnek, és akkor a dugvány a korlátozott mennyiségű energiáját feleslegesen pazarolta el.


Ha már megjelentek a fehér pettyek, és már ki-ki kandikálnak a kis gyökércsúcsok is, nyugodtan elültethetjük cserépbe, onnan már szinte biztosan garantált a siker, ha csak nem áztatjuk el annyira, hogy berohadjon.

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.

Támogatnám a Fügés embert! 💛

Megjegyzések

Népszerű cikkek

A füge szaporítása – 1. rész: dugványozás

Köztudott, hogy a magról történő szaporítás nem megbízható, mert biztos, hogy az anyanövénytől eltérő tulajdonságú növényt, növényeket fog eredményezni. Ezért a magról történő szaporítást nem nagyon használjuk akkor, amikor egy bizony növényt szeretnénk lemásolni, vagy úgymond klónozni, ha annak tulajdonságai számunkra előnyösek.  A füge ( Ficus Carica)  magról történő szaporításnak általában csak a fajtanemesítésnél van jelentősége, amikor kimondottan az a cél, hogy ugyanarról a növényről, minél több tőle eltérő tulajdonságú utódot hozzunk létre, amelyek között a tulajdonságaik alapján válogatni, szelektálni tudunk. Innen ered a fajtaszelekció kifejezés. Ezen kívül jelentősége a magról történő szaporításnak nincsen, házikerti körülmények között a kertészetek nem is ajánlják, mert egyrészt általában ezek nagyon későn fordulnak termőre, másrészt - mint fentebb írtam - kiszámíthatatlan az utód milyen tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ezért ha az alannyal  (anyanövény)  megegyező tulajdo

A füge szaporítása – 2. rész: vízben gyökereztetés

Akik olvasták korábbi blogbejegyzéseimet a fügéről ( Ficus Carica) , tudhatják, hogy nem vagyok híve a füge vízben történő gyökereztetésének. Ennek legfőbb oka, hogy a füge egy rendkívül könnyen gyökeresedő növény. Ha egy darabkáját zsinórra kötjük, belógatjuk egy 80% páratartalmú helyiségbe, akkor akár ültető közeg híján is gyökerezni kezd. Persze, így nem maradna életben, ezt csak azért írtam le, hogy szemléltessem, mekkora is a füge hajlandósága a járulékos gyökerek képzésére. A füge gyökeresedési hajlandóságáról, a dugványban lejátszódó hormonális folyamatokról valamint arról, milyen az ideális dugvány, a füge szaporítása - 1. rész: dugványozás című cikkemben írok bővebben, ha érdekel a téma, érdemes elolvasni azt is. De akkor miért ellenzem sokszor oly makacs módon a füge vízben gyökereztetését? A megfelelő ültető közegbe dugva a füge dugványt akár magára is hagyhatjuk több hétre, ha gondoskodtunk arról, hogy megfelelő legyen a számára a páratartalom. Egy PET palackot félbe v

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu