Violette de Sollies füge – fajtabemutató
A Ficus Carica Violette de Sollies (VdS) egy gyönyörűséges, feketén erezett lila füge, amelyet széles körben termesztenek a dél-franciaországi Solliès régióban. Eredetileg azonban Észak-Afrikából származott, innen került Franciaországba. Erőteljes növekedésű, és jobbára szétterülő fajta, ezért kimondottan alkalmas bokornak. Kérge sima, szürke. Nagy levelei gyönyörű világoszöldek, három, vagy öt karéjosak. Erős növekedése ellenére éppen úgy alkalmas a dézsás, mint a kordonos nevelésre.
A VdS nagy, sötétlila fügéi hosszú szárúak és laposak, akár egy összenyomott könnycsepp. A fügék kemények, édesek, és lédúsak. A pép rózsaszíntől vörösig terjedhet. Az érett gyümölcsnek intenzív, bogyós íze van, egy kis mézdinnyés árnyalattal (de olvastam már olyat is, aki cseresznyés ízt írt le), amelyet rendkívül kellemes illattal fűszerez.
Beleharapva ropogós, de hamar puhává, és testessé válik a szájban. Ez a füge remek kísérője vadhúsoknak, sertéshúsnak, és nyúlhúsnak, valamint libamáj, lazac, sonka, sajt, joghurt és túró mellé. Alternatív megoldásként tekerje be prosciutto szeletekkel, pirítsa meg Roqueforttal, vagy süsse omlós tortává, vanília fagylalttal az oldalán. Na de ne menjünk el ennyire a gasztró irányába. :)
Azt azonban érdemes tudni, hogy a madarak nagyon szeretik ezt a fajtát megdézsmálni, így feltétlen gondolni kell a madarak elleni védelemre is, valamint éréskor nem viseli túl jól a sok csapadékot. Eredeti élőhelyén két termést is hoz, de az európai éghajlaton unifera típusúnak számít, ami azt jelenti, hogy csak másodtermése van. Első termései vagy nem alakulnak ki, vagy idő előtt lehullik a többségük éretlenül, fejletlenül. Mindezek ellenére azt gondolom, hogy a Violette de Sollies egy nagyon értékes fajta. Mindamellett, hogy a világ egyik legfinomabb fügéje, még rendkívül dekoratív is a megjelenése. Ez a kettőssége pedig teljesen alkalmassá teszi ara, hogy kertünk ékköve legyen.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!