Cachopeira füge – fajtabemutató
A Cachopeira füge (Ficus Carica) egy portugál fajta, amelyből Portugáliából – mily meglepő – sikerült beszereznem kettő darab dugványt, két másik fajtával (Bacorinho, Cu de Burro). A dugványokat vízben gyökereztettem, majd a megfelelő időben virágcserépbe ültettem. Nagy reményeket táplálok a fajtával kapcsolatban, mert azt hallottam, hogy a Bacorinha füge elég korai érésű fajta.
A Cachopeira fajtáról egy portugál nyilvántartásban azt találtam, hogy bokra leginkább szétterülő, nyitott, ágrendszere sűrű, növekedési erélye pedig igen erős. Levelei pedig nagyok, világoszöldek, és három-öt karéjosak. Közepes, vagy nagy méretű gyümölcseinek alakja felül piramisszerűen csúcsos, gömb alakú, bőrének színe sárgászöld, a pépje pedig barnásvörös. Serlegnyílása közepes, és zárt, valamint bőre kissé hajlamos repedezettségre. Nem viseli túl jól a szállítással járó megpróbáltatásokat., így nem egy piacos fajta, csak friss fogyasztásra alkalmas. A beporzást nem igénylő gyümölcsei közepes kocsányokkal rendelkeznek, ízük pedig kiváló, azonban aszalásra nem alkalmas.
Azért esett a választásom a Cachopeira fajtára, mert korai érésű, és termőképessége nagy. Mindemellett könnyen szüretelhető, és bár rosszul viseli a szállítással járó megpróbáltatásokat, kimondottan finom, és édes. Ezért mindenképpen be akartam szerezni ezt a fügét. Amint lesznek saját tapasztalatim a fajtával kapcsolatban itt az Alföldön, frissíteni fogom ezt a posztot. Addig a fentiekkel kell beérnetek.
Megjegyzések
Szólj hozzá!