Fügefa-kéregmoly (Azochis gripusalis) – hogyan védekezzünk ellene?
Rendszertanilag a lepkék rendjébe (Lepidoptera) és fényiloncafélék (Pyralidae) családba tartozik a fügének ez a kártevője. A Fügefa-kéregmoly európai előfordulását eddig még nem jelezték, de Brazíliában rendkívüli károkat okoz. A maga testhosszának 13-16 milliméterével a füge többi kártevőjéhez képest jóval nagyobb. Szárnyainak színe sárgás barna, sötétebb mintázattal. Testét jól látható sárgás szőrök borítják. Tojásai fehér színűek, lárvája barna.
Biológiájáról túl sok információ nincsen, mivel egyelőre Dél-Amerikában okoz csak gondokat (mivel azonban az internetes online kereskedelem térhódításával már szinte bárhonnan rendelhetünk bármit, úgy gondoltam írok erről a kártevőről is). Annyi viszont teljességgel bizonyos, hogy két nemzedéke van egy vegetációs időszakban, és a kifejlett lárva képes áttelelni a fának a belsejében.
Kártétele súlyos tud lenni, ugyanis a tojásait csomókban a hajtások elágazásaihoz helyezi. A kikelő hernyók innen berágják magukat a növénybe, és szépen belülről fogyasztják el a növény belső állományát. Ennek hatására a fiatal hajtások először barnulnak, majd elpusztulnak. Az életciklusa hasonló nagyjából a nálunk is előforduló Ribiszkeszitkárhoz (Synanthedon tipuliformis), vagy másik nevén az üvegszárnyú ribiszkelepkéhez, amely a ribizli egyik legalattomosabb kártevője.
Védekezés: hazánkban mivel nincsen jelen, ezért itthon úgy tudunk ellene a legjobban védekezni, ha nem rendelünk Brazíliából füge dugványokat, vagy csak garantáltan bevizsgált, kártevő mentes forrásból rendelünk. Brazíliában azonban általában Káliszappannal képesek kordában tartani a Fügefa-kéregmolyt. Ha ezt keverik egyéb szintetikus rovarölő szerekkel, akkor azzal nagyban tudják a hatást fokozni.
Kapcsolódó cikk (angol): www.researchgate.net
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!