Cu de Burro füge – fajtabemutató
A Cu de Burro füge (Ficus Carica) egy portugál fajta, amelyből Portugáliából – mily meglepő – sikerült beszereznem kettő darab dugványt, két másik fajtával (Bacorinha, Cachopeira). A dugványokat vízben gyökereztettem, majd a megfelelő időben virágcserépbe ültettem. Nagy reményeket táplálok a fajtával kapcsolatban, mert azt hallottam, hogy a Bacorinha füge elég félkorai érésű fajta.
A fajtáról egy portugál nyilvántartásban azt találtam, hogy bokra leginkább szétterülő, nyitott, nem túl sűrű ágrendszerrel, növekedési erélye pedig gyenge, így véleményem szerint dézsás nevelésre is alkalmas. Levelei közepes méretűek, és három karéjosak. Kis méretű gyümölcsei alakja kissé lapított, gömb alakú, bőrének színe viaszosan lilába hajló kék, a pépje pedig málna vörös. Serlegnyílása kicsi, és zárt, valamint bőre kissé hajlamos a hosszanti irányú repedezettségre, de ez nem befolyásolja jó ellenálló képességét a szállítással, és tárolással szemben. A beporzást nem igénylő gyümölcsei rövid kocsányokkal rendelkeznek.
Azért esett a választásom a Cu de Burro fajtára, mert középkorai érésűnek írták, és termőképessége is jónak mondható. Mindemellett könnyen szüretelhető, és elég jól ellenáll a szállítási, és kezelési viszontagságoknak. Ezért mindenképpen be akartam szerezni ezt a fügét. Amint lesznek saját tapasztalatim a fajtával kapcsolatban itt az Alföldön, frissíteni fogom ezt a posztot. Addig a fentiekkel kell beérnetek. Azt azonban érdemes tudni róla, hogy mint minden pirosas, lila vagy éppen barna füge, ez is vonzza a madarakat érési időben, így mindenképpen gondolnunk kell a tollas barátaink elleni védelemre is.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!