Fügeszú (Hypoborus ficus) – hogyan védekezzünk ellene?
A Fügeszú (Hypoborus ficus) rendszertanilag a bogarak (Coleoptera) rendjébe és az ormányos bogarak (Curcolinidae) családjába tartozik. A kifejlett bogár igen apró, mindösszesen 1-1,5 mm. Színe sötétbarma, a hátán pedig sárga szőröket visel. Elterjedése leginkább a mediterrán térség és a Kanári-szigetek, de az éghajlatváltozásoknak köszönhetően állítóag már Németországban és Magyarországon is megjelent a fügének (Ficus Carica) ez a gyakori, és igen nagy károkozásra képes kártevője. Törökországban például a füge egyik legjelentősebb kártevője.
Ennek a kártevőnek egy évben négy nemzedéke fejlődik ki és lárvái képesek áttelelni a fügefa belsejében. A kifejlett imágók akkor aktivizálódnak, amikor az időjárás kellőenmeleg. Lyukakat fúrnak a fügefa belsejébe, majd ide rakják le a tojásaikat. A kikelő lárvák először egy főkamrának nevezett üreget rágnak ki a fügefa ágában. A fejlődésuk során a lárvák a főkamrából több - úgynevezett oldalkamrát - rágnak, ahol bábozódnak, majd a fejlődés végfázisaként kikel a fügeszú és még mielőtt előjönnének, a párzást is megejtik ezekben az oldalkamrákban.
Kártételének tehát a lényege, hogy járatokat, üregeket rág a fügefa ágába, ezzel erősen meggyengítve az ágak faállományát. A fiatal hajtásokban akár a fejlődés teljes leállását is okozhatja. Megfigyelték azonban, hogy többnyire legyengült fügefákat támadja leginkább. Úgy tűnik, az erős és egészséges fügefák immunisak erre a kártevőre.
A védekezés lényege, hogy a fügéinket tartsuk rendben, legyen erősek és egészségesek. A fák, bokrok legyengül részeit, a hámló kérgű ágakat tőből metszük ki. Kémiai védekezés hazánkban egyelőre nem nagyon lehetséges, mert a termő fügékre engedélyezett kemikáliák nem állnak rendelkezésre. Ha mégis vegyszeres védekezésben gondolkodnánk, akkor csakis a felszívódó szerek jöhetnek szóba a kártevő rejtőzködő életmódja okán. Mindezeken felül érdemes megemlíteni, hogy van egy természetes ellensége, egy parazitoidja is a Trichopria hypobori.
Forrás: http://www.agri.huji.ac.il
és: www.zobodat.at
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!