Hangyák a fügén – mit tehetünk, hogy ne dézsmálják meg a termést?
A hangyáknak általánosságban véve a kertben több hasznuk van, mint amennyi kárt okoznak, ezért alapesetben a hangyákat nem soroljuk a kártevők közé. Azonban vannak esetek, amikor igenis komoly károkat okoznak a termésekben. Ilyen eset a füge (Ficus Carica) és a hangya esete. A hangyákról azt kell tudni, hogy nagyjából mindennél jobban szeretik a cukrot és az édes dolgokat. Ha csak egyetlen csepp cukros valamit is találnak, perceken belül több százával lepik az el a hangyák.
A füge pedig érés közeli és érett állapotában is rengeteg cukrot tartalmaz, hiszen édes, mint a méz. Ha a hangyák felfedeznek egy fügefát, amin éppen érik a füge, pillanatok alatt ellepik azt. Sőt, simán előfordulhat, hogy egyazon fügefán többféle hagngya is megjelenik egyszerre. Ez azért baj, mert nagyon nehéz ellene drasztikus és a hangyákra nézve élet ellenes módszerek bevetése nélkül védekezni. Az sem lehet megoldás, hogy idő előtt leszedjük a fügét, hogy majd az ablakpárkányon beérik, mert a füge nem utóérő. Amint leszakítjuk a fáról, az érési folyamata leáll. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy amikor a fügén az első érési jelek mutatkoznak, akkor már jelentős a cukortartalma, de még kell neki néhány nap a teljes érettséghez, hogy igazán élvezetes legyen a fogyasztása... nekünk...
A hangyáknak ugyanis ekkor már tökéletesen élvezhető, és ezt ki is fejezik azzal, hogy ellepik a fügéket. A legnagyobb veszélyben azok a fajták vannak, amelyeknek éréskor nyitott a serlegnyílása. Ezen fajtákon az érés előtti néhány napban már sok esetben egy kiz "mézcsepp" jelenik meg a serlegnyílásban, ami brutálisan erős és egyben visszautasíthatatlan meghívó a hangyák számára, akik a fára felmászva megkeresik az éppen érő fügéket, és a kis serlegnyíláson keresztül bele is másznak. Ezzel teljesen elértéktelenítik és fogyaszthatatlanná teszik a termést, amivel nem kis bosszúságot okoznak nekünk.
De akkor hogyan védhetem meg a fügét a hangyáktól?
Az interneten több teória is terjeng. Se hossza, se vége az oldalaknak és a videóknak, amelyek minden féle praktikát ajánlanak a hangya ellen: kávézacc, krétapor, kovaföld, sütőpor szétszórása a fa körül, levendula és más hangyariasztó növény ültetése a fügefa köré, de el kell keserítsem az olvasót, ezek mind időleges megoldások. A sütőport, kávézaccot, krétaport pillanatok alatt elmossa az eső vagy az öntözővíz, így minden alkalommal, mikor a füge alá víz került, újra ki kellene szórni. Ráadásul ettől még a fügefa körüli boly ott van, és elég egy pillanat, mikor gyengül a védelem, és már támadnak is újra. Ott van még a fügefa törzsére kent rágcsálóragasztó ötlete. Én kb. ettől szörnyedek el a legjobban. Nem ajánlanám senkinek sem, hogy ezt közvetlenül rákenje a fa törzsére, mert a kéreg nélkül többé le nem szedi onnan, már pedig egyszer az teljesen tele lesz porral, döglött rovarokkal, és minden mással. Van aki folpack fóliát teker a fa törzsére, és erre keni a ragasztót, de ezzel meg az a baj, hogy bepálik alá a fa kérge utat engedve a gombás fertőzéseknek. Ezt sem javasolnám.
Vannak a kereskedelmi forgalomban kapható rovarfogó csíkok, amit egy darab zsineggel kell a fügefánk kérgére rögzíteni. Ez talán működhet, de folyamatosan ellenőrizni kell, és amint megtelt döglött hangyákkal (amelyek szép lassan átjárhatóvá teszik azt a többiek számára), azonnal cserélni kell. Minden esetre, ha valaki vegyszermentesen szeretne próbálkozni, akkor nagyjából ezek a trükkök azok, amelyekkel ideig-óráig részleges sikert érhet el.
Mi a biztos módszer, hogy megvédjem a fügét a hangyáktól?
Sajnos a biztos módszer ez esetben is csak a vegyszer. A kereskedelmi forgalomban kaphatóak különböző hangya csapdák, vagy kiszórható hangya porok. A csapdákra most nem térnék ki, mert azok első sorban beltéri használatra készültek. Az én ajánlatom a BROS hangyaírtó por (hatóanyaga a permethrin), melynek leggazdaságosabb kiszerelése 1kg-os. Ez nagyjából 90 m2 terület lefedésére elegendő, így azt hiszem, elég sok fügefa védhető meg vele a hangyáktól. Ennek a szernek a működési mechanizmusa az, hogy késleltetett hatású mérget tartalmaz a hangyák számára vonzó adalékokkal keverve. A hangya élelemnek nézi, a porszemeket a bolyba cipeli. Ott megeteti vele a királynőt, amely elpusztul. Persze közben a többi hangya is elpusztul, így hosszú távra nyújt villámgyors megoldást a hangyák okozta problémára.
Más módszer nincsen?
Természetesen van. A Füge kedvelők facebook csoportban olvastam egy bejegyzést, amiben a következő módszereket ajánlották: egy rész valamilyen jó cukros lekvár keverjünk el egy rész sertésmájkrémmel, majd ahhoz adjunk hozzá valamennyi - a mennyiség nem volt megjelölve - Decis biogazdálkodásban is engedélyezett permetszerrel, majd ezt a maszlagot tegyük ki a boly közelébe. A lényeg ennek ugyanaz, mint a Bros hangyaporosnak, hogy a hangyák behordják a bolyba, ahol megetetik vele a többieket, köztük a királynőt is, és ezzel vége is a bolynak. Nos, én a sertésmájkrémet biztosan kihagynám a buliból, mert a hús származékok vonzák a patkányat és az egyéb nem kívánatos kistestűeket. A hangyáknak elég a lekvár is, csak ne édesítőszeres legyen, hanem igazi jó kis cukorbomba. A másik módszer nagyjából ugyanez volt, csak nem Decis permetszerrel keverve, hanem a Spilan rovarölővel, amely azonban már nem engedélyezett biogazdálkodásban. Én azt gondolom, mindkettő jó módszer, és ha már lehet valami bio, akkor inkább azt részesítsük előnyben.
Ha megtetszet a cikkem, és felhasználnád saját cikk írására, kérlek jeleníts meg egy hivatkozást, hogy itt található a forrás. Köszönöm előre is. 💚 Nyilván te sem szeretnéd, hogy forrásmegjelölés nélkül elvigyék több órányi munkád eredméynét! A képeket pedig kérlek, csak egészében használd fel vágás nélkül. Legyünk egymásra tekintettel! 😊
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉
Megjegyzések
Szólj hozzá!