Füge cerkospórás levélfoltossága – hogyan védekezzünk ellene?
Nagyon gyakori levélbetegsége a fügének (Ficus Carica), mely súlyos fertőzöttség esetén akár teljes lombvesztést is okozhat. A füge cerkospórás levélfoltosságának (Cercospora fici) felismerése nem bonyolult feladat, ugyanis a levélen és időnként az érő fügéken is apró barna szögletes vagy szabálytalan foltok jelennek meg, amelyeknek közeoe a későbbiek folyamán elkezd kivilágosodni. Súlyos fertőzés esetén a foltok összenőnek, levéldeformációt okoznak.
Ha az időjárási körülmények kevezően alakulnak a számára, terjedése rendkívüli módon fel tud gyorsulni. A fertőzés kiindulási pontja első sorban a talajra került beteg levelek, melyeken konídiumokkal képes áttelelni. Ezek a konídiumok viszonylag hosszú ideig csírázóképesek maradnak. A kórokozónak nincsen nagyon magas hőigénye, a fertőzéshez szükséges optimális hőmérséklet a számára 20 °C. Ugyanakkor igen magas, 98%-os relatív páratartalmat igényel, hogy kellő gyorsasággal tudjon fejlődni. Mivel azonban magasabb hőmérsékleten és magasabb páratartalmon már nem képes fejlődni, megjelenésére a vegetációs idő végén, ősszel lehet számítani.
Védekezés: Metszéssel egy szellősebb lombkorona kialakítása. A lomb öntözésének a kerülése, inkább a fa körüli talajrészt kell locsolni. A megbetegedett levelek összegyűjtése és megsemmisítése. Növényvédőszeres védekezés sajnos ez ellen nem lehetséges, mert nincsen a termő fügében engedélyezett növényvédőszer, de a rézoxiklorid hatóanyagú permetszerek külföldi források szerint hatékonyak lehetnek.
forrás: agrobaseapp.com
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!