gondozás , hasznos tippek , ültetés ,

Fügefa vagy fügebokor? Melyik a jobb válaszátás?

Folyamatosen felmerülő kérdés a házikertben fügét termeszteni szándékozók között, hogy bokornak vagy fának neveljék-e a fügéjüket. Ennek a megválaszolásához érdemes megvizsgálni a füge igényeit, és a környezeti tényezőket, hiszen a füge mint növény több féle módon is nevelhető.

Kezdjük azzal, hogy a füge nagyon szeret bokrosodni, és rengeteg új hajtást indít a talaj szintje alól, ezért elsősorban azzal van munkánt, ha fának akarjuk nevelni, nem azzal, ha bokornak. Ennek ellenére természetesen alkalmas a füge arra, hogy fává neveljük, de vajon érdemes-e? Kérdezheti a lelkes háztáji kertészkedő. A kertészek legtöbbször azt ajánlják, hogy bokornak neveljük a fügét, ne fává. Mondhatnám úgyis, hogy tíz kertészből tizenegy ezt ajánlja! :) De miért is? Hiszen a mediterrán országokban olyan gyönyörű fügefákat lehet látni, akkor mi miért ne nevelhetnénk fává?

Érdemes azonban tudni, hogy a füge nem viseli túl jól a nagy hidegeket. Szinte az összes fajtára jellemző, hogy ha több órát meghaladóan a hőmérő higanyszála -15 celsius fok alá csökken, akkor bizony könnyen elfagyhat. Erősebb fagyok idején akár még takarni is kell a fügét. Hazánkban pedig jellemzően - bár az elmúlt évek telei jelentősen enyhébbek, mint pár évtizeddel ezelőtt - elofordulnak ilyen hideg órák, akár napok is. Ilyenkor a füge talaj szintjéig elfagyhat, és bár tavasszal általában kihajt gond nélkül, de egyrészt oda az eddig befektetett munka, másrészt ilyenkor nagyjából két-három év mire ismét számottevő termésre számíthatunk.

És itt van a válasz a kérdésre, hogy fügefa vagy fügebokor? Mindenképpen bokor, mert egyrészt, ha nagyon hideg van, akkor megvan az esélyünk, hogy a több törzs közül nem fagy el mind, másrészt a bokrot könnyebb megvédeni a fagykártól, mint a fát. Igen, ha van egy négy-öt (vagy mégtöbb) törzsből álló fügebokrunk, akkor ahhoz nagyon tartósan kell nagyon hidegnek lenni, hogy biztosan az összes törzse tövig fagyjon. Ha pedig akár csak a fele is túléli a telet a törzseknek, akkor ugyan csak fele annyi termésünk lesz, mint előző évben, de mindenképpen több, mintha az egyetlen törzse fagyott volna tövig. Azt gondolom, ez egyáltalán nem mindegy. :) Másrészt pedig mint írtam, ha több törzse van, könnyebb megvédeni a fagytól. Hiszen nincs más dolgunk, mint a törzsek között amilyen magasra csak tudjuk, felkupacolni, feltölteni a törzsek közötti teret száraz avarral, szalmával, és máris csökkentettük az esélyét annak, hogy elfagyjon.

A fügebokor mellett szól még két másik érv is: 1.) a bokor formának a lombozata alacsonyan van, akár még az is lehet, hogy éri a földet. Ez jó, mert lassabban szárad ki a fügebokor körül a talaj, másrészt a gaz is kevésbé nő alatta a takarásban. 2.) a bokor formának már akár boka vagy térd magasságban is lehetnek gyümölcsei, ami jó, mert alacsonyabb magasság mellett szüretelhetünk róla ugyanannyit, vagy akár még többet, mintha fa lenne.

Persze a fügefa formának is megvannak az előnyei, hiszen könnyebb rendben tartani a fa alatti területet, mint a bokor alattit, és a bokor esetében előfordulhat, hogy a termések túl közel vannak a talajhoz, vagy akár le is érnek a földre, ami miatt éréskor a hangyák könnyebben megtalálják a mézédes, cukorban gazdag gyümölcsöket (lásd: Hangyák a fügén - mit tehetünk, hogy ne dézsmálják meg a termést? című bejegyzésem). De mindezek ellenére sokkal több az előnye hosszú távon a bokor formának a mi éghajlatunkon. De ha valaki olyan területen él, ahol a mikroklíma kedvező: például egy déli domboldal, ahol a fagylefolyás miatt nincs számottevő fagy a dombon, miközben a völgyben már a hóember is fázik (vannak olyan dombságok az országban, ahol akkor sincs -7-8 foknál hidegebb, mikor az alattuk lévő völgyben akár -18 fok is lehet), akkor nyugodtan nevelheti fának a fügéjét. De ha nem ilyen szerencsés, akkor mindenképpen a bokorformát javasolnám annak, aki fügét szeretne ültetni a kertjébe. Hosszú távon biztosan jobban jár vele. 😊

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.

Támogatnám a Fügés embert! 💛

Megjegyzések

Népszerű cikkek

A füge szaporítása – 1. rész: dugványozás

Köztudott, hogy a magról történő szaporítás nem megbízható, mert biztos, hogy az anyanövénytől eltérő tulajdonságú növényt, növényeket fog eredményezni. Ezért a magról történő szaporítást nem nagyon használjuk akkor, amikor egy bizony növényt szeretnénk lemásolni, vagy úgymond klónozni, ha annak tulajdonságai számunkra előnyösek.  A füge ( Ficus Carica)  magról történő szaporításnak általában csak a fajtanemesítésnél van jelentősége, amikor kimondottan az a cél, hogy ugyanarról a növényről, minél több tőle eltérő tulajdonságú utódot hozzunk létre, amelyek között a tulajdonságaik alapján válogatni, szelektálni tudunk. Innen ered a fajtaszelekció kifejezés. Ezen kívül jelentősége a magról történő szaporításnak nincsen, házikerti körülmények között a kertészetek nem is ajánlják, mert egyrészt általában ezek nagyon későn fordulnak termőre, másrészt - mint fentebb írtam - kiszámíthatatlan az utód milyen tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ezért ha az alannyal  (anyanövény)  megegyező tulajdo

A füge szaporítása – 2. rész: vízben gyökereztetés

Akik olvasták korábbi blogbejegyzéseimet a fügéről ( Ficus Carica) , tudhatják, hogy nem vagyok híve a füge vízben történő gyökereztetésének. Ennek legfőbb oka, hogy a füge egy rendkívül könnyen gyökeresedő növény. Ha egy darabkáját zsinórra kötjük, belógatjuk egy 80% páratartalmú helyiségbe, akkor akár ültető közeg híján is gyökerezni kezd. Persze, így nem maradna életben, ezt csak azért írtam le, hogy szemléltessem, mekkora is a füge hajlandósága a járulékos gyökerek képzésére. A füge gyökeresedési hajlandóságáról, a dugványban lejátszódó hormonális folyamatokról valamint arról, milyen az ideális dugvány, a füge szaporítása - 1. rész: dugványozás című cikkemben írok bővebben, ha érdekel a téma, érdemes elolvasni azt is. De akkor miért ellenzem sokszor oly makacs módon a füge vízben gyökereztetését? A megfelelő ültető közegbe dugva a füge dugványt akár magára is hagyhatjuk több hétre, ha gondoskodtunk arról, hogy megfelelő legyen a számára a páratartalom. Egy PET palackot félbe v

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu