Kátai sárga óriás füge – fajtabemutató
A most bemutatásra kerülő fügefajta (Ficus Carica) szintén egy saját begyűjtésű, ismeretlen füge, amelyet Nagykátán találtam egy sétám során. Hatalmas bokor volt, tele óriás méretű sárga fügékkel. Leszakítottam egyet róla, megkóstoltam, és úgy döntöttem, viszek belőle haza szaporításra. Ránézésre és paramétereit tekintve egy Pedro féle fügének tűnik azzal az apró különbséggel, hogy a Pedro fügék teljesen sárgák, míg ez, az általam Kátai sárga óriásnak elnevezett füge a hasa felé sárgából átmegy világosbarna színezetűbe.
Amit erről a fügéről el tudok mondani az annyi, hogy hatalmasra nőtt, az általam felfedezett bokor magassága simán megvolt négy méter, vagy akár több is. Ágrendszere szellős, alakja szétterülő. Levélzete: hatalmas, sötétzöld levelei vannak, amelyek jobbára 3-5 karéjosak, és nem mélyen szeldeltek. Klasszikus fügefa levélforma. A sötétzöld szín akár annak is betudható lehet, hogy a bokor sajnos teljes árnyékban volt. De pont emiatt az árnyékoltság miatt (is) figyeltem fel rá. Fügéit ugyanis így, teljes árnyékban is beérlelte, még ha a nyaki rész körül picit zöldek is maradtak azok.
És akkor beszélnék néhány szót magukról a fügékről is (hiszen mindenkit úgyis ez érdekel leginkább, nem a levelek 😜). Én még az első terméshullám végét kaptam el. Jókora fügék csüngtek a bokron arra várva, hogy valaki végre leszakítsa őket, és jól belakmározzon belőlük. Én pont egy ilyen valaki voltam. 😁 A fügék súlya 80-90 g körüliek voltak, ami elsőre nem tűnhet óriásinak, de voltak ennél nagyobbak is a bokor felső részén, de azokat nem értem el. Alul meg sajnos mindig kisebb fügék vannak. Főleg a metszetlen, felkopaszodóban lévőknél. Becslésem szerint a fentebbi példányok akár 100 g körüliek is lehettek.
Tömzsi, jellemzően alulról enyhén lapított gömb alakja van. Nyaka és szára egyaránt rövid, serlegnyílása zárt, piros „szemmel”, amely már előre jelzi, hogy a velő piros színű. Bőre színe sárga, hasa felé lassú átmenettel a világosbarna, sárgásbarna színbe. A bőr nem tűnt túlzottan sérülékenynek, és nem voltak rajta arra utaló jelek, hogy hangya, vagy darázs kikezdte volna. A húsa (a bőr és a pép közötti rész) viszonylag vastag, sárgásfehér, és krémes állagú. A fügék tényleg nagyon hasonlítanak a kertemben lévő Sárga óriás füge terméseihez (de azért vannak különbségek, és lombozata is teljesen más, így egészen biztosan nem ugyanaz a fajta).
Pépje piros, lédús, és krémes, íze pedig finom. 😋 Nekem nem tűnt az átlagtól kiemelkedő ízűnek, szerintem egy átlagos sugar type füge. Amiben mégis más, mint a többi, az a viszonylag erős bőre, ami előnyös tulajdonság, valamint az, hogy ezeket a paramétereket teljes árnyékban tudja prezentálni, ami nagy szó, mert a füge nem szereti a teljes árnyékot.
Egyébként a bokor tele volt mind első, mind másodterméssel, ezért én bőven termő fajtának aposztrofálnám így elsőre, ami szintén nem jellemző az árnyékolt fügére. Ezen tulajdonságai miatt döntöttem úgy, hogy vágok belőle dugványokat, és szaporítok belőle magamnak a gyűjteményembe.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!