Farmosi füge-fajtagyűjtemény – első lépések
A terület megvásárlásától elég sok idő telt el odáig, hogy a mai napon eljutottunk a cselekvésig is. Benedek fiammal kimentünk a leendő fügeföldre, hogy elkezdjük annak megtisztítását, majd lekerítését. Mint ahogyan a legelső Farmosi füge-fajtagyűjteményről szóló posztomban már írtam, alapvetően tiszta területről van szó.
A 6700 m2-es területnek csak a széleit kezdte el meghódítani a környező erdő, de így is azért legalább 200 m2-nyi akácostól kell majd szép lassan megszabadulnunk. Nem úgy kell ezt elképzelni, hogy komplett akácerdő van ott, a többsége leginkább két méter alatti, vagy azt csak kicsit meghaladó gyökérsarj, amelyek kellő elszántsággal és erővel akár egy ásóval is kiforgathatóak. De azért akadnak nagyobb, akár három méter feletti példányok is sajnos...
Mivel még idén ősszel szeretném megkezdeni a fügecsemeték telepítését, a legfontosabb a lekerítés volt. Ehhez a területen keresztbe meg kellett tisztítani nagyjából egy öt-hat méter széles területet, hogy zavartalanul tudjuk az oszlopok leütését, és a kerítésháló kihúzását is végezni. Ehhez az egyik szélén nagyjából 60-70 m2-nyi akácost kellet felszámolni, ami beletelt egy kis időbe. Szerencsére az időjárás kellemesen napos volt, de azér annyira nem, hogy a hőguta kerülgesse az embert.
Míg én a nagyobb akácokkal küzdöttem meg minden létező szerszámmal (balta, fűrész ásó), addig a nyolc éves fiam a jobbára két méter alattiakkal vívott komoly közelharcot. De jelentem, mi győztünk! Nagyjából két, két és fél óra leforgása alatt végeztünk a feladattal. Fűkaszával ebben a sávban levágtam a térdig érő mezei gizgazokat, majd nekiálltunk a kerítésoszlopok leverésének. Amikor pedig ezzel is készen voltunk, nekiálltunk kihúzni, és az oszlopokhoz rögzíteni a ponthegesztett kerítéshálót (borítókép).
Mire ezzel készen lettünk, már alaposan elment az idő. A terület egyik szélétől kimértem az első két sor fügének a leendő helyét, majd ebben a sávban nekiálltam lekaszálni a füvet. Ez egy kilenc méterszer negyven méteres téglalapot jelentett. És ezzel a mai napra elegendő is volt a munka. Legközelebb innen folytatjuk majd az ültetőgödrök kiásásával, és tényleges telepítési munkálatokkal.
Jó kis nap volt, kellemesen elfáradtunk mind a ketten a fiammal, akinek ez volt az első komolyabb kihívása. Becsülettel végig dolgozta a napot; nagyon ügyes volt, rendkívül büszke vagyok rá. Alig magasabb az ásónál amivel dolgozott, de így is rendíthetetlenül írtotta vele az akácost. Tényleg nagyon ügyes volt!
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!