Pécsi óriás lila füge – fajtabemutató
Pécsi óriás lila füge, az eperdzsem ízű álom...
A most bemutatásra kerülő Pécsi óriás lila névre keresztelt füge (Ficus carica) az egyik kedvencem, mert amellett, hogy hatalmasra képes növeszteni a fügéit, még ráadásul rendkívül finom íze is van, de erről majd lentebb. A Pécsi óriás lilával való találkozás is egy véletlen műve, mert egy ismerősöm mutatott róla képeket, miután egy magyar termelőtől vásárolt friss fügék között volt belőle pár szem. Azt mondta az ismerősöm, hogy hatalmas füge volt, és ízre is nagyon, de nagyon finom volt. A fajtáját illető érdeklődésemre elmondta, hogy nem tudja, mert még a termelő sem tudta neki megmondani.
Felvettem a kapcsolatot a termelővel és először azt az infót kaptam, hogy anno Olaszországból szerezték Madelein des Deux Saisons néven, de aztán mégsem az lett belőle. Majd később úgy azonosították a fajtát, mint Pécsi lila, amit valamikor talán Harcz Endre hozhatott Olaszországból. 😲 Itt volt nekem egy kis képzavar, hiszen, ha Olaszországból származik, akkor miért Pécsi lila a neve? Hogy kibogozzam az egyre szövevényesebb szálakat, felkerestem Harcz Endrét, akivel nagyon jót beszélgettünk a fügékről telefonon. Eközben megtudtam tőle, hogy ennek a fajtának semmi, de az égvilágon semmi köze Olaszországhoz. 😃
Endre elmesélte, hogy sok évvel ezelőtt egy rendkívül hideg tél utáni füge szezonban járta a környező településeket, és kereste azokat a fügefákat, amik egy ilyen tél után is életben maradtak. Ahol élő fügefát talált, ami még ráadásul termett is, oda becsengetett, és ha értékesnek tűnt a füge, kért belőle szaporítóanyagot. Egy ilyen körútja során találta Pécsett valahol ezt a fajtát, majd szaporított belőle, és így került a fajta ahhoz a termelőhöz is, akitől az ismerősöm vásárolta a friss fügét.
A lényeg, hogy egy jó minőségű fügéről lévén szó, szerettem volna belőle pár dugványt szerezni, amely elhatározásomat végül siker koronázta. Amit tudni érdemes a Pécsi óriás lila fügéről: jól ellenáll a hidegnek, a fagyokat az átlagnál talán egy picivel jobban tolerálja. Bokra erős növekedésű, jól bokrosodik, de inkább felfelé törő, mint szétterülő. Sötétzöld, vékony levelei nagyok, leginkább a klasszikus fügelevél formát hozzák, többnyire három karéjosak. Két hullámban terem, az első hullám fügéi jóval nagyobbak, mint a második hullámé, valamint azt az információt kaptam, hogy míg az első terméshullám biztos és kiszámítható évről évre, a második hullámban már sokkal szeszélyesebb a fajta, mert vannak évek, amikor nagyon keveset terem. Ennek oka egyelőre még nem ismeretes előttem.
A Pécsi lila füge termései ellenkeznek a nevükkel, mert nem teljesen lilák. Sötétzöldek, olajzöldek, vagy lilás-feketés-zöldek leginkább és jó nagyok. Minél érettebb, annál kevésbé lila. Bőre vékony, húsa (bőr és pép közötti rész) vastagnak mondható, sárga színű, és krémesen édes. A bőre teljes érésben repedezett, de ezek csak vékony felszíni repedések, a fügék romlását nem okozzák. Ellenben a hangyák, darazsak ezen repedések mentén megtámadhatják, erről azért jó tudni. Pépje piros, vagy eper-vörös. Krémes, lédús és rendkívül finom. Íze konkrétan olyan volt, mintha eperdzsemet enne az ember, és ezt közvetlenül a fáról. 😋 Serlegnyílása zárt, vagy kissé nyitott teljes érésben, de nincs róla információm, hogy ecetesedő lenne.
Felhasználást tekintve leginkább friss fogyasztásra alkalmas, mert a bőre elég vékony és sérülékeny, nem bírja túl jól a pakolással, és szállítással járó macerát. Mindezek ellenére nekem nagyon ízlett ez a füge, és örülök, hogy a gyűjteményemben tudhatom.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!