Miljska füge – fajtabemutató
Több fajta fügém is van már Horvátországból, amelyek között több típus (adriai füge, szmirnai füge, kaprifüge) is képviselteti magát, de a Miljska füge (Ficus Carica) azóta listás volt, hogy olvastam róla egy fügés fórumon. Szerencsére sikerült szereznem néhány dugványt egy fügekedvelőtől, aki éppen Horvátországban járt, így ezt a fügét is lehúzhattam a füge-bakancslistámról. Külön köszönet érte, hogy nyaralása alatt szakított erre időt. 😊
A Miljska füge - mint a horvát fügék általában -, több néven is fut. Ismert elnevezései még: Mujžanka, Mivšca, Ravanka, Črnica, Plavica. Ezt a fajtát nagyon szeretik egyébként Horvátországon kívül még Szlovéniában is, ahol a tengerparti területeken nagy számban termesztik. A Miljska füge fája közepesen erős növekedési eréllyel bír, és rendkívüli módon bőtermő. Levelei leginkább három-öt karéjosak, klasszikus fügelevél formával.
Enyhén lapított gömb alakú termései nem túl nagyok, de annál finomabbak. Nyaka és szára annyira rövid, hogy szinte nincs is. Bőre lilás-fekete, de a rajta lévő viaszos rétegtől inkább a szilváknál megszokott kékes-lila árnyalatú. Húsa (a héj és a pép közötti rész) közepesen vastag, sárga. Pépje epervörös színű, édesen zamatos, és lédús. Mivel unifera típusú, így egy évben csak egyszer terem, de akkor nagyon bőségesen. Terméseit augusztus végétől egészen a fagyokig érleli.
A Milsjka füge felhasználása a friss fogyasztáson kívül is sokrétű. Kiválóan aszalható fajta, és mint az aszalódó fügékre általában, így erre a fajtára is jellemző, hogy viszonylag jól bírja a csapadékot. Repedésre, ecetesedésre nem hajlamos. Ugyanakkor kitűnő alapanyag lekvároknak is, mert nem kíván túl sok hozzáadott cukrot.
A kép önmagért beszél! Ennyire bőtermő fajta a Miljska füge! Rendkívüli módon örülök neki, hogy immár ezt a remek fügét is a gyűjteményeben tudhatom, mert nagyon jó fajta hírében áll.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!