Panache füge (tigriscsíkos füge) – fajtabemutató
A most következő fügefajta beszerzését nagyon sokáig halogattam, mert mindig volt egy, amelyiket előbb akartam, amelyiknek a prioritása magasabb volt. Ugyanakkor mindig is kacérkodtam a gondolattal, hogy beszerezzem a Panache fügét (Ficus Carica), amelyet joggal nevezhetünk akár tigriscsíkos fügének is. Hogy miért akartam beszerezni? Először csak azért, mert hajlamos vagyok az impulzív választásra, és hát valljuk be: olyan szép csíkos! 😄 Na de tényleg! Egyszerűen gyönyörűek, amikor a bokrot elhalmozzák a zöld-sárga csíkos fügék. Dekoratív értéke tehát igen magas...
Ugyanakkor tudni kell, hogy a csíkos fügék (igen, több fajta is van, nem csak a Panache füge) viszonylag későn érőnek számítanak, ami azt jelenti, hogy hazánkban csak ott érdemes ültetni, ahol melegebb van, és az ősz is hosszú, és kellően langyos ahhoz, hogy az augusztustól egészen november elejéig érő másodtermései is be tudjanak érni. Ilyen hely viszont nem sok van az országban sajnos. Főleg, ha hozzávesszük, hogy a Panache füge fagytűrés szempontjából csak a középmezőnybe tartozik, így hidegebb teleken könnyedén szenvedhet komolyabb fagykárokat is téli védelem nélkül. Ami még a hátrányai közé tartozik, hogy unifera tipusú füge, ami azt jelenti, hogy nem, vagy csak igen elhanyagolható mennyiségben hoz első termést. Ez egy alapvetően késői érésű fügénél igen komoly hátrány hazai viszonylatban, hiszen az ország nagy részén biztosan nem fogunk erről a fajtáról teherautónyi mennyiségeket szüretelni. Ha a fentieket összegezzük, akkor hamar világossá válik, hogy bár szép, és jó ízű fügéről van szó, nincs min csodálkozni, amiért Magyarországon nem terjedt el.
Ó, te epres Panache füge!
A Panache füge zárt serlegnyílású termései közepes méretűek. Bőre zöld-sárga csíkos, velője málna-vörös, de ha hűvös éghajlaton van, akár sötétvörös is lehet. Nem a leglédúsabb füge, de azért még nem mondható száraznak, és az íze... ó igen, az a finom epres ízvilág! A Panache füge a bogyós ízzel megáldott, édes fügék közé tartozik, azok pedig nagyon finomak tudnak lenni. Felhasználása leginkább a friss fogyasztásra korlátozódik, de egyes leírások szerint akár aszalható is. Én azonban azt gondolom, hogy a kései fügék nem aszalásra lettek teremtve. 😊
Amit magáról a Panache fügebokorról kell tudni
A Panache füge végső mérete nem épp a kicsik közé tartozik, mert elérheti a hat métert is, szélessége pedig akár a négy métert. Ebből is látszik, hogy terebélyes, elterülő fajta, ami jó növekedési eréllyel van megáldva. Ágrendszere gazdagon elágazó, levelei pedig leginkább három karéjosak. Mivel most az egyik kertészetben egészen jó áron találtam rá, így végül meghoztam a hosszú hónapok mérlegelését követő döntést, és beszereztem egy Panache fügét a gyűjteményebe, mert összhatását tekintve egy igen jó fajtáról van szó. Mint azonban már említettem, hazánkban azért érdemes a fügékhez képest is nagyobb gondoskodással nevelni, és ha kertünkben csak egy fügének van hely, ne a Panache fügét válasszuk.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!