Budai barna bőtermő füge – fajtabemutató
Budapestről begyűjtött ismeretlen fajtájú füge (Ficus Carica). Azért figyeltem fel erre a fügére, mert rendkívül sok termés volt rajta (akkor még éretlenül). Figyelni kezdtem (két másik pár száz méteren belül lévő másikkal együtt. Róluk itt olvashatsz: Budai zöld óriás füge, Budai barna aszalódó füge), amikor tehettem, arra mentem, és ránéztem.
Ahogy az idő lassan tellett, egyre nagyobbak, és nagyobbak lettek rajta a fügék, ráadásul szelekció nélkül kinevelte mindet, legalábbis láthatóan nem dobált le a terméseiből. Mikor pedig pár darabot megkóstoltam, akkor úgy döntöttem, ennek helye van a gyűjteményemben. Szedtem róla dugványnak valókat, majd vízben gyökereztetés után elültettem őket.
Minek után nem sikerült egyetlen létező fügének sem beazonosítani ezt a fajtát, adtam neki saját nevet, ami a Budai barna bőtermő füge lett. A bokorról azt érdemes tudni, hogy magassága úgy négy méter lehet. Gazdagon elágazó, és szétterülő fajta. Levelei három-öt karéjosak, és elég nagyok. Ágain akár hármas csoportokban is megjelenhetnek a fügék, és igen bőséges az első és a második termés is, ami szintén rendkívül értékessé teszi ezt a fügét.
A Budai barna bőtermő fügének gyönyörű nagy lilásbarna termései vannak. Bőre vékony, de nem a legsérülékenyebb fajta. Húsa (a bőr és a pép közötti rész) elhanyagolhatóan vékony, sárgás színű. A pép vörösesbarna, sziruposan lédús, ízre pedig finom, igen mézes-krémes, már-már lekvár állagú enyhe savasággal, amely jól hamrmonizál a cukrosságával.
Kellemetlen tulajdonsága is van sajnos, mégpedig, hogy a hirtelen jött tartós esőzések miatt könnyen felrepedhetnek a termései. Sok füge hajlamos a felrepedésre, így azért ez nem tartom kizáró tényezőnek, de semmiképp sem tartozik eme tulajdonsága a pozitívak közé. Az viszont szimpatikus benne, hogy nem lesz az esőzések miatt egy kocsonyás, víz ízű, löttyedt valami belőle, hanem csak felreped. Ha ezt követően még gyorsan megtörténik a szüret, akkor felhasználhatóak ezek a fügék is. Ugyanakkor azt gondolom, hogy kis odafigyeléssel ez nem okoz komoly gondot.
Másik hátránya az esetenként nyitott serlegnyílás (nem minden fügéjén nyitott), de egyéb pozitív tulajdonságai miatt úgy döntöttem, megéri begyűjteni és szaporítani. Talán Brunswick fajtakör lehet amúgy, de ez egyáltalán nem biztos. Nálam Budai barna bőtermő füge néven lesz megtalálható. Azt azonban érdemes tudni róla, hogy mint minden pirosas, lila vagy éppen barna füge, ez is vonzza a madarakat érési időben, így mindenképpen gondolnunk kell a tollas barátaink elleni védelemre is.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Üdvözlöm! Szabad megkérdeznem, hogy Budán helyileg hol lelhető fel az anyabokor?
VálaszTörlésA mások tulajdonának megóvása érdekében nem osztom meg az általam talált fügebokrok pontos helyét. Köszönöm a megértést!
Törlés