Farmosi barna füge – fajtabemutató
A most bemutatásra kerülő Farmosi barna fügét szintén helyben találtam. Egy farmosi lakos kertjében bukkantam rá erre a bokorra, és a tulajdonos megengedte, hogy közelebbről is szemügyre vegyem a bokrot, valamint, hogy ne távozzak üres kézzel, kaptam pár kilónyit a szottyosra érett termésből is. Nálam ez a füge mindenképpen jól vizsgázott. Ennek több oka is van, de a legfontosabb, hogy bőven, és biztonságosan terem egész szezonban, és az elmúlt tizenöt évben egyszer sem fagyott el, pedig igen csak messze, a kert végében áll minden védelem híján...
A Farmosi barna füge növekedési erélye közepes, végső magassága nagyjából 3,4-4 méter körül van. Szétterülő habitusú, és nem hajlamos a sűrű elágazódásokra. Sőt, hajlamosabbak a tőből indult hajtások a növekedéssel arányosan alulról felkopaszodni, így mindenképpen érdemes 3-4 évente pár elöregedett, felkopaszodott ágat tőből kivágni. Levelei közepes méretűek, és leginkább három karéjosak. Terméseit két hullámban érleli elnyújtottan, így tényleg egész szezonban lehet róla csemegézni. Ami előnye, hogy hűvösebb őszökön is beérik a másodtermése is, ekkor azonban színezettsége nem teljes, sok esetben maradnak zöldessárga részek a fügén (de ettől még érettek).
Zárt serlegnyílású fügéinek mérete átlagos, bőre vöröses barna vagy barnáslila és vékony, de nem túl sérülékeny. A héj és belső pép közötti hús vastag, és puha. Pépje vörös, és édes. Nem lédús, nem mézes, csak egyszerűen édesen finom. Ízre éppen ezért átlagosnak mondanám, értéke nem emiatt magas, hanem amiket fentebb írtam már róla. Friss fogyasztásra, lekvárnak, likőrnek, vagy bornak kiváló. Én tavaly fügelikőrt és fügebort is ebből készítettem, mindkettő mesésen finom lett. Mindezek mellett kimondottan ajánlott friss fogyasztásra, aszalásra azonban sajnos nem alkalmas. Tárolhatósága nem túl jó, ellenben ha nagyon esős az idő érés közben, azt is egészen jól viseli. Mindent összevetve a Farmosi barna füge számomra egy jó paraméterekkel rendelkező, biztosan, sokat, és finom fügét termő fajta.
Azt azonban érdemes tudni róla, hogy mint minden pirosas, lila, vagy éppen barna füge, ez is vonzza a madarakat érési időben, így mindenképpen gondolnunk kell a tollas barátaink elleni védelemre is.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!