Budai zöld óriás füge – fajtabemutató
A munkahelyemtől nem messze a lakótelep panelházai között találtam egymástól pár szász méterre három fügefát (Ficus Carica) is, amelyek megtetszettek nekem, és elkezdtem megfigyelni őket. Mivel a fajtájukat nem ismerem, adtam nekik én nevet. Az egyik a Budai barna aszalódó füge, a másik a Budai barna bőtermő füge, míg a harmadik a Budai zöld óriás füge nevet kapta. Az előzőekről a linkekre kattintva olvashatsz egy másik posztban. Most a Budai zöld óriás fügét szeretném bemutatni nektek. Azt azért előre leszögezném, hogy ez a füge nem egyezik meg egyik „Zöld óriás füge” néven kereskedelmi forgalomban lévő másik fügével...
Hosszabb időn keresztül figyelemmel kísértem a Budai zöld óriás névre keresztelt fügét, és ezek alapján elmondhatom, hogy ígéretesnek tűnik. A panelházak között csak korlátozott ideig kap napfényt, mégis biztonsággal beérleli hatalmas, sárgászöld fügéit, ami azért nem rossz. Mennyiségre elég sok volt rajta mindazok ellenére, hogy láthatóan fiatal, maximum 3-4 éves bokorról lehet szó. Maga a bokor egyébként nem nő túl gyorsan, a megfigyelt szezon alatt az éves növekedése nem volt több, mint 50-60 cm, de lehet ez kedvezőbb fény- és talajviszonyok között több is lehetne. A bokor gazdagon elágazó, szétterülő. Levelei leginkább öt karéjosak, közepesen nagyok, terméseit pedig két hullámban érleli.
A Budai óriás zöld füge termései nagyok, és enyhén bordázottak, mint ez a fenti képeken is jól látható. Alakjuk kövérkés, nyakuk nem túl hosszú, és száruk elhanyagolhatóan rövid. A bőr színe sárgászöld, vékony, de nem túl sérülékeny. A hús (bőr és a pép közötti rész) vastag, krém színű, a pép pedig piros, lédús és mézesen édes. A serlegnyílása teljesen zárt, de a termés még teljes érésben is kissé üreges, a pép nem tölti ki teljesen.
Mindent összevetve érdemesnek találtam rá a fajtát, hogy vágjak belőle magamnak dugványokat szaporításra, így most már megtalálható a gyűjteményemben. Én teljes napfénybe ültettem, szóval remélem, ezen kedvezőbb körülmények között még jobb minőségű fügéket fog teremni. Amint lesznek saját tapasztalataim a saját kertembe ültetett példánnyal kapcsolatban, mindenképpen frissíteni fogom a leírást.
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!