aszalódó , dézsás füge , fajtabemutató ,

Blanche d'Argenteuil füge – fajtabemutató

A Blanche d'Argenteuil füge (vagy más nevén Blanche de Versailles) egy nagyon értékes fajta, amelyet évszázadok óta termesztenek Franciaországban, hogy aszalják. Termesztését Lhérault és Juignet ismertette (az 1930-as évek környékén). Ennek a fajtának a híres fáját a franciaországi Roscoffban, a kapucinusok ültették 1621-ben, leírták Lambertye (1874), Blanchard (1878, 1879), valamint Martinet és Lesourd (1924). 1924-ben az ágak 600 négyzetméternyi területet foglaltak el; 80 oszlop támasztotta alá őket, sok gránitból. Bizonyos források szerint azonban ezt a fajtát már a hitehagyott Julianus (Flavius Claudius Iulianus) császár idejében (361 körül) is termesztették Galliában. Másfél évig volt saját maga által császárnak kikiáltott uralkodó, és Lutèce-ben lakott, mely helyet különösen nagy becsben tartott. Szőlő- és fügefáit, valamint a Szajna szépségét eképpen dicsérte: „ez az ország kiváló szőlőültetvényekkel is rendelkezik, sok fügefa nő, amelyet szalmatakarókkal védenek a téli hideg ellen.

A kis történelmi kitekintés után térjünk vissza a Blanche d'Argenteuil fügéhez, melynek bokra csekély növekedési erélyének köszönhetően lassan nő, és a végső mérete sem túl nagy. Ágrendszere laza, szellős, formája leginkább elterülő, és nyitott. A lassú növekedése alkalmassá teszi a dézsás tartásra is, amitől még inkább értékes lehet azok számára is, akiknek kicsi a kertjük, vagy éppen a napfényes balkonra keresnek konténeres tartásra alkalmas fügét.

A Blanche d'Argenteuil füge levelei az évszaktól függően változóak, így egy azon bokron előfordulnak három, és öt karéjos levelek is. Termőképessége átlagos, vagy talán az átlagosnál kicsit jobb, és két terméshullámban is érlel fügéket, amelyek jellemzően júliustól októberig érnek. Termései 60-100 g közöttiek, és csepp, vagy lapított gömb alakúak. Bőrük sárga (másodtermés) vagy zöldessárga (első termés), míg pépjük színe a borostyán (másodtermés) vagy lazac színű (első termés). Íze finom, édes, egy kis banános felhanggal, de mégsem szirupos. Serlegnyílása zárt, vagy enyhén nyitott (ez is attól függ, melyik változathoz van szerencsénk). Rendkívül illatos füge. Nyaka kicsi, vagy egyáltalán nincs, szára azonban hosszú.

Ha minden igaz, ebből a fajtából sikerült kapnom tavaly januárban pár dugványt, bár aki adta, talán maga sem tudta, milyen kincs birtokában van, mert át volt nevezve a füge. Sikerült azonban kideríteni, hogy ahol ő vette a növényt, ott külföldi forrásból történt a beszerzés. A valódi fajtáját viszont már nem sikerült kideríteni. Azonban a növénynek, és a termésének minden egyes jellemzője arra utal, hogy az egy Blanche d'Argenteuil füge. Ezt a tényt erősíti az is, hogy akitől kaptam, állítja, hogy a terméseinek enyhe banános íze van, márpedig több nyelven folytatott majdnem fél napos internetes keresgélés után sem találtam a Blanche d'Argenteuil fügén kívül másikat, ahol banános ízről tennének említést. Remélem, idén már én is megkóstolhatom majd, mert tavaly őszre már termett volna pár fügét, de sajnos nem érett be egyik sem.

Képek forrása: frenchfigfarm.com

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.

Támogatnám a Fügés embert! 💛

Megjegyzések

Népszerű cikkek

A füge szaporítása – 1. rész: dugványozás

Köztudott, hogy a magról történő szaporítás nem megbízható, mert biztos, hogy az anyanövénytől eltérő tulajdonságú növényt, növényeket fog eredményezni. Ezért a magról történő szaporítást nem nagyon használjuk akkor, amikor egy bizony növényt szeretnénk lemásolni, vagy úgymond klónozni, ha annak tulajdonságai számunkra előnyösek.  A füge ( Ficus Carica)  magról történő szaporításnak általában csak a fajtanemesítésnél van jelentősége, amikor kimondottan az a cél, hogy ugyanarról a növényről, minél több tőle eltérő tulajdonságú utódot hozzunk létre, amelyek között a tulajdonságaik alapján válogatni, szelektálni tudunk. Innen ered a fajtaszelekció kifejezés. Ezen kívül jelentősége a magról történő szaporításnak nincsen, házikerti körülmények között a kertészetek nem is ajánlják, mert egyrészt általában ezek nagyon későn fordulnak termőre, másrészt - mint fentebb írtam - kiszámíthatatlan az utód milyen tulajdonságokkal fog rendelkezni. Ezért ha az alannyal  (anyanövény)  megegyező tulajdo

A füge szaporítása – 2. rész: vízben gyökereztetés

Akik olvasták korábbi blogbejegyzéseimet a fügéről ( Ficus Carica) , tudhatják, hogy nem vagyok híve a füge vízben történő gyökereztetésének. Ennek legfőbb oka, hogy a füge egy rendkívül könnyen gyökeresedő növény. Ha egy darabkáját zsinórra kötjük, belógatjuk egy 80% páratartalmú helyiségbe, akkor akár ültető közeg híján is gyökerezni kezd. Persze, így nem maradna életben, ezt csak azért írtam le, hogy szemléltessem, mekkora is a füge hajlandósága a járulékos gyökerek képzésére. A füge gyökeresedési hajlandóságáról, a dugványban lejátszódó hormonális folyamatokról valamint arról, milyen az ideális dugvány, a füge szaporítása - 1. rész: dugványozás című cikkemben írok bővebben, ha érdekel a téma, érdemes elolvasni azt is. De akkor miért ellenzem sokszor oly makacs módon a füge vízben gyökereztetését? A megfelelő ültető közegbe dugva a füge dugványt akár magára is hagyhatjuk több hétre, ha gondoskodtunk arról, hogy megfelelő legyen a számára a páratartalom. Egy PET palackot félbe v

Időjárás

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu