aszalt füge , Carpophilus hemipterus , kártevő , kétszínű gyümölcsfénybogár , kukacos füge , növényvédelem ,

Kétszínű gyümölcsfénybogár (Carpophilus hemipterus) a fügén – az aszalványbogár kártétele

Az elmúlt két évben igencsak emelkedett számban kaptam jelzéseket egy aprócska bogár jelenlétéről a fügén. Némi zavart okozott nekem, hogy egyrészt a fényképek minősége nagyon gyenge volt, alkalmatlan az azonosításra. Másrészt a jelzések olykor friss fügén történő észlelésről érkeztek, máskor pedig otthon aszalt fügékből másztak elő. A fotók azért annyira jók voltak, hogy alakra látszódjon a hasonlóság az észlelt rovarok között, de körülbelül ennyi voltak jók. Az már azonban biztosan körvonalazódott, hogy a kártevőmentes magyar füge teória koporsójába éppen most kovácsolódik a következő szeg...

Aztán megjött az áttörés, az egyik közösségi platform fügés csoportjában találtam egy fényképet, amelyen már felismerhető volt a rovar, amely nem más, mint a jelen poszt alanyát képező gyümölcsfénybogár faj, a kétszínű gyümölcsfénybogár (Carpophilus hemipterus). Ezt a rovart szokás volt magyar nyelven aszalványbogárnak is nevezni, de ez az elnevezés nem teljesen helytálló, hiszen nem csak az aszalványokat károsítja. Ezt az elnevezését onnan kaphatta, hogy régebben idehaza szabadföldi körülmények között nem nagyon fordult elő, leginkább raktári kártevőként tartották számon, amely a megfelelő körülmények között az eltárolt aszalványok és magvak károsítója volt.

Élet és Tudomány, 1984-12-28 / 52. szám

Mára azonban éghajlatunk változásának köszönhetően nem csak a spájzban és a raktárakban érzi jól magát, hanem a kertjeinkben is, ahol több gyümölcsfajt is károsít, közöttük természetesen a fügét is. Tudományos körökben pedig az elfogadott magyar neve a kétszínű gyümölcsfénybogár lett, így a továbbiakban én is ezen a néven hivatkozok majd rá.

A kétszínű gyümölcsfénybogár (Carpophilus hemipterus) bemutatása

A kétszínű gyümölcsfénybogár (Carpophilus hemipterus) a rovarok (Insecta) osztályának a bogarak (Coleoptera) rendjébe, ezen belül a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe és a fénybogárfélék (Nitidulidae) családjába tartozó faj. A kifejlett bogarak kicsik, körülbelül 3 mm hosszúak. Lehetnek feketék, barnák vagy sárga foltosak. A lárvák krémszínűek, fejük barna és körülbelül 5 mm hosszúak. Nyári időjárási körülmények között nagyjából egy hónapba telik, amíg a tojásból a felnőtté fejlődik, így évente több generáció is kifejlődhet.

Fotó: Bodo Nuñez Oberg

A tojásokat egyenként, érett vagy túlérett, már-már erjedő gyümölcsre, illetve megfelelő nedvességtartalmú aszalványokra rakják. A tojások kikelése 1-4 napig tart, majd a lárvafejlődés 4-14 napon belül befejeződik. A bábozódás a szántóföldi populációkban általában a talajban történik, de a tárolt termékekben (raktárakban, éléskamrákban) a bábozódás a fertőzött árun belül történik. Meleg területeken vagy fűtött épületeken belül a szaporodás folyamatos, és évente több generáció is kifejlődik.

A bábozódás 3-8 napos bábelőkészítő periódus után következik be, a kifejlett egyedek pedig 4-16 nappal később kelnek ki. Így a fejlődési ciklus meleg hőmérsékleten (30-32 °C) körülbelül 12 napig, hűvösebb hőmérsékleten (16-18 °C) nagyjából 42 napig tart. Ha a hőmérséklet túl alacsony a szaporodáshoz, a kétszínű gyümölcsfénybogár kifejlett lárvák, bábok vagy imágók formájában hibernálódik a talajban vagy a földre hullott gyümölcsben (illetve raktár esetén a tárolt áruban). Bár a kifejlett kétszínű gyümölcsfénybogarak akár egy évnél is tovább képesek élni, általában a hímek nagyjából 146 napig, míg a nőstények átlagosan 103 napig élnek. Egy nőstény kétszínű gyümölcsfénybogár élete során több mint 2134 tojást képes rakni 28°C-os kontrollált körülmények között átlagban csak 1071 tojást figyeltek meg. A megfelelő hőmérséklet és páratartalom kulcsfontosságú a kártevő túlélése szempontjából. Az alacsony hőmérséklet és páratartalom alkalmatlan a rovar lárvafejlődésére és peterakására.

A kétszínű gyümölcsfénybogár (Carpophilus hemipterus) kártétele

A kétszínű gyümölcsfénybogár világszerte többféle gyümölcs és gabona kártevője, azaz több tápnövényes (polifág) kártevő. Tápnövényei között szerepelnek csonthéjas gyümölcsök (őszibarack, kajszibarack, nektarin, szilva, stb.), a datolyaszilva, a lehullott citrusfélék, az alma és sajnos a füge is. A kifejlett bogár táplálkozása során is képes károkat okozni a csonthéjas gyümölcsökben azáltal, hogy a gyümölcsmonília gombás betegség hordozója.

Fotó: Alice Abela

Ártalmas az élelmiszerekre és a higiéniára, szupermarketekben, élelmiszerboltokban és raktárakban általában megtalálható. Megtámadja az aszalt gyümölcsöket (pl: őszibarackot, szilvát, fügét, datolyát stb.), amelyekre tojásaikat is rakják. Csak táplálkozási céllal a kifejlett egyedek megtámadhatják a tárolt gabonaféléket is. A kikelt lárvák táplálkozásuk során járatokat rágnak, amelyekben hátrahagyják morzsalékos ürüléküket, amely környezet megfelelő táptalajt nyújt a különböző gombás betegségeknek, az aszalványok például megpenészedhetnek.

Fotó: Trina Roberts

Ugyanakkor nem csak a raktárakban károsít. Ahol megfelelő számára a klíma, ott szabadföldi körülmények között is igen jól érzi magát, és sajnos az utóbbi években hazánk több területén is észrevehető szintre szaporodtak fel. A csonthéjas gyümölcsöt megtámadhatják a fán, a bogarak belefúródnak a gyümölcsbe, vagy már meglévő mechanikai sérüléseken keresztül is bejutnak. Más gyümölcsökben, például citrusfélékben, almában és fügében, csak a lehullott, vagy még a fán lévő kimondottan érett, már-már túlérett gyümölcsöket részesítik előnyben. A füge pedig egy olyan gyümölcs, amit akkor a legjobb szüretelni, amikor szottyosra érett, azaz majdnem túlérett, vagy amikor már a fán megaszalódott. Ebből egyenesen adódik, hogy ha a rovar számára hozzáférhető, nyitott aszalóban aszaljuk a fügéinket, akkor sajnos beleköltözhetnek ez a rovarok, amelyeket ha nem veszünk észre, a tárolás során akár az összes aszalt fügénket tönkre tehetik.

Fotók: inaturalist.nz

Mivel fontos terjesztői a gyümölcsmoníliának, ezért csonthéjas kultúrákban a védekezés kulcsfontosságú része a monília elleni védekezés. Egyéb, moníliára nem érzékeny kultúrákban – mint például a füge – viszont sok esetben okozzák a gyümölcsök erjedését, cefrésedését, aminek köszönhetően másodlagos kárként megjelenhetnek a darazsak is.

Védekezés a kétszínű gyümölcsfénybogár (Carpophilus hemipterus) ellen

Konkrétan a kártevő ellen védekezni nagyon nehéz, mert érési időben támadja a gyümölcsöket. Az elsődleges védekezés a gombaölő szerekkel történő védekezés lehet, hiszen számos gombabetegség spóráit hordozza és terjeszti a kétszínű gyümölcsfénybogár.

A kártevő ellen pedig a darázscsapdák mintájára készíthetünk csapdákat, amelyeket a következő koktéllal érdemes feltölteni: fél liter vízbe 1 gramm élesztőt keverünk, és abba dobálunk túlérett gyümölcs darabokat, jelen esetben fügét. Ezeket kell a fügebokrokra akasztgatni úgy, hogy kellően jól hozzáférhető legyen a rovarok számára, de ne tűzze a nap. A csapdák tartalmát 14-15 naponta cserélni kell.

Eredjünk együtt a kétszínű gyümölcsfénybogár (Carpophilus hemipterus) nyomába!

Ha úgy véled az itt olvasottak alapján, hogy nálad is megjelent a kétszínű gyümölcsfénybogár, akkor kérlek írj nekem egy e-mailt a FUGESEMBER[kukac]GMAIL[pont]COM címre. Csatolj hozzá egy vagy több jó minőségű fényképet a kártevőről, vagy az észlelt kárképről, írd meg a település nevét és az észlelés dátumát, valamint hogy érett vagy aszalt fügében találtad. Előre is köszönöm, hogy segíted a kártevő hazai jelenlétének felderítését.

Források: www.obmhaber.com, hu.wikipedia.org, biochemtech.eu, jessica-joachim.com

LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!

A minőségi fügés szakmai tartalmak létrehozása rengeteg időt és energát emészt fel. Sok-sok utánaolvasást és kutatómunkát kell végeznem ahhoz, hogy a felmerülő fügés kérdéseiteketre, problémáitokra megtalálhassátok a szakmailag is helytálló válaszokat és megoldásokat. Ezt a munkát örömmel és odaadással végzem, mert szeretem a fügét, és nagy örömet okoz számomra, ha segíteni tudok nektek. 😊 Ebben a fáradtságos munkában azonban jól jön a támogatás, ezért arra kérlek titeket, hogy amennyiben módotokban áll, támogassatok, hogy minél több fantasztikus cikket irhassak nektek a fügéről. Mert ezek a cikkek első sorban nektek, fügét kedvelő kerttulajdonosknak szólnak. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Minden támogatás számít, és az összegből függetlenül hatalmas segítség. Mindenkinek előre is köszönöm! Ha úgy döntöttél támogatnál, kattints a támogatás gombra! Ha esetleg csak egy csésze gőzölgő fügekávéra hívnál meg, azt is örömmel elfogadom. 😉

Megjegyzések

Népszerű cikkek

Házi fügebort és fügelikőrt készítettünk friss fügéből – fügebor recept

Régóta készítek mindenféle gyümölcsökből és bogyókból házi borokat , amelyek receptjeit évek óta meg is osztom mindig az Ezt fald fel! nevet viselő gasztroblogunkban. Hosszú, részletes, amolyan step by step tipusú leírások ezek, amelyek nyomán bárki könnyedén utánunk csinálhatja bármelyik bort, ha érez rá némi késztetést. Nincs ez másként a legújabb finomságunkkal, a friss fügéből készült fügeborral sem, mert hát hogy is hagyhattuk volna ki pont a fügebort, mikor fügével foglalkozunk... 🤠 Lehet fügebort készíteni aszalt fügéből is, de minek, ha van friss a ház körül? Mi ezen okból csak friss fügéből készítjük a fügebort minden évben, aminek hatalmas sikere van. Finom, zamatos csemegebort szoktunk készíteni belőle, amely akár desszertek mellé is fogasztható. Persze csak ízlés kérdése az egész, ha valaki a szárazabb borokat szereti, úgy is elkészítheti a fügebort. Mivel a Fügés ember  weboldal nem receptekre van optimalizálva, így itt nem is szoktunk recepteket közzé te

Hogyan aszaljunk fügét napon?

Tombol a nyár, a kánikula pedig az elviselhetetlenséggel határos, mindeközben pedig érik a füge. Bár az ország melegebb részein már az első terméshullám szinte teljesen leérett, az ország középső, és keleti részen még javában érik a füge. Ha pedig a kettőt – tikkasztó napsütés és érett füge – egy mondatban említjük, szinte elkerülhetetlen, hogy az aszalt fügére asszociáljunk... Aki evett már igazán jó minőségű aszalt fügét, az egészen biztosan szereti. Mert hogyan is lehetne nem szeretni az aszalt fügét? 😏 Persze a jó minőségű aszalt füge alatt nem arra a sok esetben boltban kapható cipőtalp keménységű vacakra gondolok, aminek a színe szürkés foltokkal tarkított, mintha penészes lenne, és még egy krokodil állkapcsát is próbára tenné. Az igazi aszalt füge aranysárga, vagy barnás színű attól függően, hogy sárga, vagy lila bőrű fügéből készült. Ezen túl pedig természetesen lágy, puha, és rendkívül kellemes zamatú. Az igazán jó minőségű aszalt füge már akkor beindítja a nyáltermelődést, m

Időjárás

Címkék

Aclees taiwanensis adriai állatkerti fügék allergia álmok amerikai lepkekabóca ámpolnafikusz aszalódó aszalt füge aszály átültetés ausztrál füge azonosítatlan fajta beporzás beszámoló beszerzés betakarítás betegség biodiverzitás biokertészkedés bogyós ízvilág Budai Vár bujtás Carpobrotus Carpophilus hemipterus Ceratitis capitata Ceratocystis ficicola Ceroplastes ceriferus Ceroplastes rusci ChatGPT Christian Ziegler crna csapadék csíkos füge csíráztatás darazsak darázscincér deformálódott levelek dézsás füge Dr. Nanthinee Jevanandam Drosophila suzukii dugványozás egészség egyéb fikusz élet előadás előrejelzés Emma Marris epifita érdekesség esemény fagyasztás fagykár fajtaazonosság fajtabemutató fajtaválasztás Farmosi füge-fajtagyűjtemény farmosi fügedarazsak Farmosi fügeföld Fekete fügelégy feldolgozás fiatalítás Ficus auriculata Ficus benghalensis Ficus benjamina Ficus citrifolia Ficus dammaropsis Ficus erecta Ficus gasparriniana Ficus grossu-larioides Ficus ilicina Ficus ingens Ficus microcarpa Ficus palmata Ficus pleurocarpa ficus pseudopalma ficus pumila Ficus punctata Ficus religiosa Ficus rubiginosa Ficus Ruminalis Ficus sycomorus Ficus thonningii Ficus vaccinioides Ficus variegata Ficus villosa Ficus watkinsiana fojtogató füge fonalféreg fordítás Fővárosi Állat- és Növénykert füge a lakásban füge antraknózis füge azonosítás füge igényei füge mozaik vírus füge ormányos füge viaszos pajzstetű füge-levélbolha füge-levélmoly fügebogár fügebor fügedarázs fügeérés fügefa-kéregmoly fügefavész fügehullás fügekaktusz fügekávé fügekörkép fügelevél fügelikőr fügematuzsálem fügenemesítési program fügerozsda fügeszalámi fügeszú Gajumaru Treehouse Diner gasztro Gellért-hegy gondozás gyógynövény gyökereztetés gyökérmetszés gyökérsarj gyümölcslégy hangya harlekinkatica háromszor termő hasznos tippek hemiepifita hibrid füge hidegtűrés Homotoma ficus hottentottafüge időjárás India indiai teknőspajzstetű Jászberényi Állat- és Növénykert Jégfüge kabóca kaktusz kaprifüge karácsony kártevő Kátai aszalódó kétszínű gyümölcsfénybogár kísérletezés kiszoktatás klímaváltozás koffig korai érés kordonos nevelés kórokozó környezetvédelem Kőröshegyi apró lila közlemény Krakatoa kukacos füge kultúra kúszófüge kutatás látványosság leg-leg-leg légbujtás levélfoltosság levélhullás levéltetvek lexikon litofita LSU füge madarak magaságyás magnélküli magyar füge Meg Lowman megtermékenyítés metszés mézfüge Mike Shanahan mikorrhiza mitológia Mt. Etna Naha Harbour Diner nematoda nemisfüge növénytársítás növényvédelem OpenAI Opuntia országtorta ökológia öntözés őszi munkálatok pajzstetű permakultúra Pettyesszárnyú muslica Planococcus ficus poloska porbujtás pozsgás pöttyös lámpahordó-kabóca prémium füge recept Ross Raddi rózsabogár San Pedro Silba adipata spicces füge respektus spiritualitás Steve Bradt szaporítás szaporítás magról szikomorfa szmirnai szukkulens szüret Tabán takarás talajtakarás támogatás tápanyag utánpótlás táplálkozás tárolás tartósítás tavaszi munkálatok tea teleltetés téli munkálatok téli védelem termesztés tip pinching típusok törpe füge történelem tősarj trágyázás tudomány turizmus unifera utazás ültetés ünnep Vajdahunyadvár vallás Városliget vásárlás védjegyzett fajta viaszos szőlő-pajzstetű videó viharkár virágbogarak

A szerzői jogokról

Az oldalon található tartalmak részleteikben szabadon felhasználhatóak és terjeszthetőek a forrás hiteles és kattintható link formájú megjelölésével. Egyéb esetekben a tartalom felhasználása tilos. A blogban elhelyezett tartalmakat szerzői jog védi, azok máshol történő felhasználását a szerző megtiltja. A blogban közzétett cikkek és/vagy fotók kereskedelmi célú felhasználásához a szerző nem járul hozzá, azokat a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény által meghatározott módon kell kezelni. Copyright © 2020-2023 fugesember.hu