Dézsás nevelésre alkalmas fügefajták
Korábban már írtam a füge dézsában való neveléséről, ezért ezt most nem fogom külön részletezni. Ennek a posztnak most elsősorban az a célja, hogy felsoroljam – a teljesség igénye nélkül – azokat a füge fajtákat, amelyek alkalmasak lehetnek a dézsás tartásra, így akár a teraszon is tarthassunk fügét.
Ez a poszt tehát nem más, mint a blognak egy folyamatosan frissített, szűkített tartalomjegyzéke, amelyen csak a konténeres nevelésre alkalmas fajták vannak feltüntetve azon fügefajták közül, melyekről már a blogban is megtalálható az adott fajtát bemutató poszt (ami egyben azt is jelenti, hogy már rendelkezem legalább egy példánnyal ebből a fajta fügéből, hiszen csak olyanról írok, amit már sikerült beszereznem). A fajtanevekre kattintva elérhető a róla szóló teljes bemutató írás is.
DÉZSÁS NEVELÉSRE ALKALMAS FÜGEFAJTÁK:
A fentebb felsorolt fajtákból sajnos nem mindegyik érhető el itthoni kertészetekből, de azért aki szemfüles, az időnként rálelhet egy-két nagyon jó ajánlatra hazai kínálatokban is. Mindemellett a jövőben én is tervezek majd szaporítani ezekből fajtákból is. Amint elérhetőek lesznek nálam a füge fajták, első körben mindenképpen a hírlevélre feliratkozottakat fogom értesíteni róla, így ha eddig nem iratkoztál fel, akkor még nem késő, IDE kattintva megteheted. :)
Más fajták nem is alkalmasak a dézsás nevelésre?
Természetesen bármelyik fügével meg lehet próbálkozni dézsában, de a nagyon erős növekedési erélyű fügék egyetlen szezon alatt nőhetnek 100-120 centit is, ami miatt nagyon erősen kell őket metszeni (gyökérmetszést is beleértve), illetve túl sűrűn kell nagyobb dézsába ültetni. Emiatt én azt tanácsolom, csak kis növekedési erélyű, kis végső méretű füge fajtákkal érdemes hosszútávra tervezni dézsában. Persze, ha csak átmeneti időre kell, míg megerősödik, vagy míg megtaláljuk a végleges helyét a kertben, akkor persze bármilyen faja kibír egy-két szezont dézsában...
LEGYÉL TE IS FÜGÉS EMBER TÁMOGATÓ!
A minőségi fügés tartalmak létrehozása rengeteg időt és energiát emészt fel. És mint tudjuk, az idő pénz. Emellett a honlap fenntartása is pénzbe kerül, valamint a Farmosi füge-fajtagyűjtemény – amely egyben egy fügés génbank is – gondozása, fenntartása, és az ott végzett kutatómunka is jelentős erőforrásokat emészt fel. Ezt magánemberként egyre nehezebben tudom előteremteni, pedig azt gondolom, hogy értékteremtő projektbe fogtam bele. Ha sikerül megtalálnom azt a nagyjából két tucatnyi fügefajtát, amelyek termesztésével komoly sikereket lehet elérni Magyarország változóban lévő éghajlatán, az minden fügekedvelőnek csak jó lehet. Ha szerinted is értékes az önkéntes kutatómunkám, és van rá lehetőséged, kérlek, támogass engem, és ezáltal légy részese te is mindannak, amit megalkotok, létrehozok.
Megjegyzések
Szólj hozzá!